Санитария-эпидеомология соҳаси ходимлари учун малака ошириш Маркази ташкил этилмоқда
20 кишидан иборат Марказ Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси ҳузурида ташкил этилмоқда.
Қарздор томонидан ижро ҳужжати ижро этилмаганлиги учун жаримани ундириш тартиби соддалаштирилди
Шунингдек, Мажбурий ижро бюроси номидан маъмурий жазо чораларини қўллашга ҳақли бўлган ваколатли мансабдор шахслар белгиланди.
Олий таълим соҳасида маъмурий ислоҳотлар амалга оширилади
Чора-тадбирлар орасида – таълим дастурларини халқаро аккредитациядан ўтказиш, академик лицейларга ўқувчиларни қабул қилишда ёзма имтиҳонни бекор қилиш ва бошқалар бор.
Ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш Концепцияси тасдиқланди
Концепция 3 ёшдан 30 ёшгача бўлган шахсларни қамраб олади.
ОАВни қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чоралар белгиланмоқда
ОАВ ходимларига хорижий тилларни ўқиш билан боғлиқ бўлган харажатларнинг бир қисми қоплаб берилади.
Президент томонидан «Рақобат тўғрисида»ги янги Қонун имзоланди
Ваколатли давлат органи сифатида фақатгина Президент ва Сенатга ҳисобдор бўлган Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси белгиланмоқда.
Педагоглар учун меҳнат таътили давомийлиги меъёрлари тасдиқланди
Лавозим ва таълим муассасасининг туридан келиб чиқиб уларнинг таътиллари 27 кундан 56 кунгача бўлиши мумкин.
Сув ва ичимликларни мажбурий рақамли маркировкалаш муддати узайтирилмоқда
Бу Вазирлар Маҳкамасининг 30.06.2023 йилдаги 269-сон қарори билан белгиланмоқда.
Norma.uz портали 2023 йил 1 июлдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Давлат нотариал идоралари ишчиларига овқатланиш харажатлари қопланади
Давлат нотариал идоралари ва адлия органлари ҳузуридаги нотариал архивлар ходимларини моддий рағбатлантириш турлари кенгайтирилмоқда.
2023 йил учун иш вақтининг янги ҳисоб-китоби эълон қилинди
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги 2023 йилда Қурбон ҳайитини нишонлаш санаси ўзгарганлиги муносабати билан 2023 йил учун иш вақтининг янгиланган ҳисоб-китобини эълон қилди.
“Чиройли” авторақамларни эндиликда 2 йил сақлаш мумкин
Шунингдек аукционда сотиладиган давлат рақами белгиларининг нархлари ўзгармоқда.
IT-визаси бор чет элликларга тиббий хизматлар ўзбекистонликларга ўрнатилган нархларда кўрсатилади
Тиббий хизматлардан ушбу нархларда уларнинг айрим қариндошлари ҳам фойдаланишлари мумкин.
Сув хўжалиги соҳасидаги айрим функциялар хусусий секторга берилмоқда
Ушбу функциялар 2030 йилгача босқичма-босқич ДХШга ўтказилади.
Соғлиқни сақлаш соҳасида – маъмурий ислоҳот
2024 йилдан бошлаб йиллик тиббий кўриклар доирасида нуронийларни мақсадли скринингдан ўтказиш дастурлари жорий этилади.
Ер участкаларини тўғридан-тўғри ажратиш бўйича барча имтиёзлар бекор қилинмоқда
Ер участкаларини сотиш ва ижарага бериш фақатгина онлайн-аукцион орқали амалга оширилади.
Сенатнинг қирқ иккинчи ялпи мажлиси 22 июнь куни бўлиб ўтади
Мажлисда “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Ўзбекистон – Қозоғистон Давлат чегарасини демаркация қилиш тўғрисидаги Шартномани ратификация қилиш ҳақида”ги қонунлар ва бошқалар кўриб чиқилади.
Қишлоқ хўжалигини қўллаб-қувватлашга – $250 млн
Пахта-тўқимачилик кластерларига 2022 йилда ажратилган кредитларни қайтариш муддати 1 йилга узайтирилмоқда.
Ковид билан касалланган беморлар билан ишлаётган шифокорларга устамалар камайтирилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумати қарорларига тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Иқтидорли спортчилар учун Гимнастика марказлари
Вазирлар Маҳкамаси томонидан Нукус, Самарқанд ва Фарғона шаҳарларида ташкил этилган гимнастика спорт турларига тайёрлаш марказларининг вазифалари белгиланди.
Аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш соҳасида нималар ўзгаради
Чора-тадбирлар орасида – туман кўп тармоқли марказий поликлиникаларида тиббий психолог ва руҳий-асаб касалликлари диспансерларида – суицидолог штат бирлигини жорий этиш бор.
Қурбон ҳайити байрами 28 июндан нишонланади
Ўзбекистонликлар кетма-кет беш кун дам олишади.
Давлат гранти асосидаги қабул квоталари тасдиқланди
Шунингдек, Оила ва хотин-қизлар қўмитасининг тавсияномаси мавжуд олий маълумотга эга бўлмаган хотин-қизлар учун бакалавриатнинг кундузги таълим шакли бўйича умумий белгиланган давлат гранти асосидаги қабул параметрларига қўшимча 2 000 та давлат гранти ажратилади.
ЯТТ томонидан тўланадиган ижтимоий солиқ миқдори камайтирилмоқда
Шахсий томорқа ер участкалари эгалари меҳнат стажи ҳисобланиши учун ихтиёрий равишда ижтимоий солиқ тўлашлари мумкин.
Ходим билан моддий жавобгарлик тўғрисида шартнома қандай тузилади
Ходим ва жамоа ўртасида моддий жавобгарлик тўғрисидаги шартномани тузиш бўйича тавсиялар қабул қилинди.
Кимларга бепул юридик ёрдам кўрсатилади
Қонун билан бепул юридик ёрдам олиш ҳуқуқига эга бўлган фуқароларнинг 4 та асосий тоифаси келтирилган.