Молия вазирлиги 2020 йилги «Фуқаролар учун бюджет» лойиҳасини тақдим этди
Лойиҳадан бюджет жараёнидаги ўзгаришларни, 2020 йилги макроиқтисодий кўрсаткичлар прогнози ва солиқ-бюджет сиёсатининг асосий йўналишларини 2021-2022 йилларга мўлжалланган йўналишларни билиб олиш ҳамда 2020 йилги Давлат бюджети лойиҳаси, ташаббусли бюджетлаштириш билан танишиш мумкин.
Депутатлар 2019 йилги Давлат дастурини амалга оширишдаги камчиликларни кўрсатиб ўтишди
Парламентарийлар Вазирлар Маҳкамасининг «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили» Давлат дастурининг 2019 йил III чорагидаги бажарилишининг бориши тўғрисидаги ҳисоботини эшитишди.
III гуруҳ истеъмолчилари учун сувдан фойдаланиш тарифлари оширилмоқда
Тошкент шаҳар ҳокими маҳкамаси Молия бош бошқармасида тасдиқланган декларацияда янги тарифлар белгиланди.
2020 йил охирига қадар қимматбаҳо кўчатларни кесиш тақиқланди
Президентнинг 30 октябрдаги Фармони билан давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахтлар ва буталар қимматбаҳо навларининг кесилишига мораторий жорий этилди.
Ҳуқуқни қўллаш назоратга олинади
Мамлакатимизда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг ҳуқуқий мониторингини амалга ошириш тизими жорий этилмоқда.
Банк хизматлари офислари нима учун керак
Уларни ташкил этиш ва ҳисобга қўйиш тартиби МБ Бошқаруви қарори билан тасдиқланган.
Электрон пуллар: чиқариш, фойдаланиш, қоплаш
Ўзбекистонда электрон пуллар муомаласи тартибга солинди.
Марказий банк тўлов тизимлари устидан назоратни кучайтиради
1.11.2019 йилдаги “Тўловлар ва тўлов тизимлари тўғрисида”ги ЎРҚ-578-сон Қонун эълон қилинди. У уч ой ўтгач кучга киради.
Айрим божхонага оид ҳуқуқбузарликлар учун жарималар оширилади
Божхона маъмуриятчилиги такомиллаштирилиши муносабати билан МЖТКга тузатишлар киритилди. Тузатишлар уч ой ўтгач кучга киради.
Институт Фуқаролик жамиятини ривожлантириш маркази этиб қайта ташкил этилди
Президентнинг 30 октябрдаги қарорида Марказнинг асосий вазифалари, фаолият йўналишлари ва мақоми белгиланди.
Банк-молия академияси Ўзмиллийбанкка ўтказилди
Президентнинг 31 октябрдаги қарори билан мамлакатимиз банк тизими кадрлари салоҳиятини ривожлантиришнинг асосий тамойиллари белгиланди.
1 январдан бошлаб меҳнат муносабатлари онлайнга ўтади
“Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплекси 2020 йил 1 январдан жорий қилинади.
Меҳнат шартномалари қоғоз шаклида қолади
Ўтган ҳафта пойтахтда «Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексини такомиллаштириш» мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
1 ноябрдан алкоголь қимматлашади
Янги энг паст улгуржи ва чакана сотиш нархлари тасдиқланди.
Алкоголь қимматлашади, ҳисоблагичларни текширувдан ўтказишнинг янги қоидалари кучга киради, мобиль қурилмаларнинг IMEI-кодларини рўйхатдан ўтказиш тартиби ўзгартирилади, Сув хўжалиги вазирлигида қисқартиришлар бўлади.
Олимпия захиралари мактабларида регби бўлимлари очилади
Президент 29.10.2019 йилдаги “Ўзбекистон Республикасида регби спорт турини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорни имзолади.
Мамлакатимизда хоспислар тармоғи ва паллиатив ёрдам кўрсатиш бўлимлари очилади
Ҳукумат онкологик хизмат ва онкологик беморларга тиббий-психологик ёрдам кўрсатишни ривожлантириш дастури, шунингдек нуклеар тиббиётни ривожлантириш концепциясини тасдиқлади.
Илмий тадқиқотлар натижалари қандай тижоратлаштирилади
29.10.2019 йилдаги “Илм-фан ва илмий фаолият тўғрисида”ги ЎРҚ-576-сон Қонун эълон қилинди.
Андижон вилоятида тажриба-кўргазма майдони ташкил этилди
Ҳудудда инновацион технологияларни тижоратлаштириш унинг асосий мақсади ҳисобланади.
Контракт тўлови муддати яна узайтирилди
Бу ҳақда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги хабар қилди.
Ягона божхона тўловини жорий этиш таклиф этилмоқда
ҚҲТБТ порталида жисмоний шахслар томонидан нотижорат мақсадлари учун товарларни олиб ўтиш тартибини такомиллаштиришга қаратилган Президент қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Таълим, маданият ва спорт – Ўзнет афзалликлари
2019–2021 йилларга Интернет жаҳон ахборот тармоғида миллий контентни янада ривожлантириш бўйича комплекс дастур тасдиқланди.
Кун тартибида – аҳолини рўйхатга олиш, ер ости бойликлари ва бола ҳуқуқлари
Қонунчилик палатасининг 18 октябрдаги йиғилишида бир қатор қонун лойиҳалари ва мамлакат ҳаётидаги долзарб ижтимоий-иқтисодий масалалар муҳокама қилинди.
Давлат хизматлари учун навбатни масофадан бронлаш мумкин
Давлат хизматлари агентлиги ташриф буюрувчиларга қулай вақтда навбатга ёзилиш функциясини жорий этмоқда.
Ташқи савдо операциялари: валюта ва товарлар келиб тушса, жарима бўлмайди
Экспорт-импорт операциялари бўйича валюта назорати тўғрисидаги низомга тузатишлар киритилди.
Ўқув-тарбия муассасалари қандай ташкил этилган
Республика ўқув-тарбия муассасалари тўғрисида низом ҳамда Республика ўқув-тарбия муассасалари тарбияланувчиларини озиқ-овқат, кийим-кечак, пойабзал, бошқа ашёвий таъминот буюмлари ва юмшоқ анжомлар билан таъминлаш меъёрлари тасдиқланди.