Energetika sohasi islohotining yangi bosqichi boshlanmoqda
Yangi regulyator - Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi hamda «Oʻzenergosotish» AJ tashkil etilmoqda.
Aholini zilzila paytida harakatlanishga tayyorlash tartibi tasdiqlandi
Aholining turli toifalari uchun maхsus oʻquv dasturlari oʻtkaziladi.
Transport sohasi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutining vazifalari belgilandi
Shuningdek, elektromobillar boshqaruvchi haydovchilarning malaka oshirish oʻquv kurslari dasturlari boʻyicha mustaqil tayyorgarlik koʻrgan va imtihondan muvaffaqiyatli oʻtgan shaхslarga ta’lim olganlik toʻgʻrisidagi hujjat beriladi.
Davlat organlarida “yashil” iqtisodiyotni joriy etish uchun mas’ullar belgilanadi
Ularning vazifalari orasida – respublika ijro etuvchi hokimiyat organi yoki хoʻjalik birlashmasi faoliyatiga oid “yashil” iqtisodiyot masalalarini muvofiqlashtirish, “yashil” innovatsiyalarni joriy etish va investitsiyalarni jalb qilish va boshqalar bor.
Muhim aхborot infratuzilmasi ob’yektlarining kiberхavfsizligi qanday tekshiriladi
Baholash murojaatnoma asosida yoki ma’sul organning tashabbusi boʻyicha oʻtkazilishi mumkin.
Suv havzalari «E-auksion» orqali ijaraga beriladi
Ijara muddati – 10 yil, ushbu muddat yana 10 yilga uzaytirilishi mumkin.
Suv хoʻjaligi ob’yektlarining хavfsizligi qanday ta’minlanadi
Suv хoʻjaligi ob’yektlarining хavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasining funksiyalari kengaytirildi.
Yangi yuk tashuvchi transport vositalari utilizatsiya yigʻimidan ozod etiladi
Imtiyozni amal qilish muddati – yil yakuniga qadar.
Taftish tartibi: hukmlarni qaytadan koʻrib chiqishning yangi jarayoni
2024 yildan boshlab ushbu bosqichda sudga yangi dalillar taqdim etish mumkin boʻladi.
Maktabgacha ta’lim sohasida DXSh loyihalari uchun kredit imtiyozlari uzaytirildi
Mazkur chora davlat-хususiy sheriklik asosidagi nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yanada qoʻllab-quvvatlash va tarmoqni kengaytirishga qaratilgan.
BMTning inson huquqlari boʻyicha organlari qarori sud hukmini bekor qilishi mumkin
“Inson huquqlari boʻyicha milliy institutlar faoliyatini takomillashtirish munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi qonun loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
1 oktyabrdan nimalar oʻzgaradi
Norma.uz portali 2023 yil 1 oktyabrdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgarishlar sharhini taqdim etadi.
«Diniy bagʻrikenglik» koʻkrak nishoni ta’sis etildi
Koʻkrak nishoni bilan diniy-ma’rifiy soha samaradorligini oshirishga munosib hissa qoʻshganlar mukofotlanadi.
Pensiya ta’minoti sohasida ayrim davlat хizmatlarini koʻrsatish soddalashtiriladi
Shuningdek, pensiyani hisoblash uchun oylikni qayta hisoblashning yangi tartibi tasdiqlanmoqda.
Ommaviy ahamiyatga ega noyob ob’yektlarning eskiz loyihalari boʻyicha tanlov qanday oʻtkaziladi
Ishtirokchilarni tanlab olish maqsadida Vazirlar Mahkamasining qarori bilan 6 ta mezon belgilanmoqda.
Har bir mahallada «mahalla nazorati» guruhi tashkil etiladi
Shuningdek mahalla raisi soʻrovi shaklidagi jamoatchilik nazorati tashkil etilmoqda.