Ҳисоб палатаси маҳаллий бюджет ҳисоботларини ташқи аудитдан ўтказади
Шунингдек, туманлар ва шаҳарлар бюджетлари қўшимча манбаларининг камида 30%и жамоатчилик фикри асосида шакллантириладиган тадбирларни молиялаштиришга йўналтирилади.
Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳасида халқаро марказ ташкил этилди
Марказ Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳаси иқтисодиёти ИТИ негизида ташкил этилди.
Божхона органлари: дастлабки қарорнинг қабул қилиниши
Ўзбекистон Республикасига олиб кириладиган товарлар учун тўланиши лозим бўлган божхона тўловлари миқдорини аниқлаш бўйича дастлабки қарорни қабул қилиш тартиби тасдиқланди.
Фьючерс савдолари қандай ўтказилади
Товар-хом ашё биржаларида фьючерс савдоларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Бизнесни рўйхатдан ўтказиш учун тўланадиган давлат божи камайтирилди
Шунингдек, адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш тўғрисидаги аризани кўриб чиқиш муддатлари қисқартирилди, ушбу аризани кўриб чиқиш ва лицензия дубликатини берганлик учун йиғимлар бекор қилинди.
Norma.uz портали миллий қонунчиликдаги 2022 йил 1 январдан кучга кирадиган асосий ўзгаришлар ҳақида қисқача маълумот беради.
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлигининг вазифалари белгиланди
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг ўринбосари лавозими киритилмоқда. Шунингдек, Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси мазкур вазирлик таркибига ўтказилади.
ОТМ ўз фаолияти йўналишларини ўзи белгилайди
Давлат олий таълим муассасаларининг академик ва ташкилий-бошқарув мустақиллигини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
“Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими ташкил этилди
Ушбу тўлов тизими унинг оператори сифатида иштирок этувчи Ўзмиллийбанк процессинг маркази негизида ташкил этилди.
Ногиронлиги бўлган шахслар ишлари бўйича идоралараро кенгашнинг фаолиятига тузатиш киритилди
Унинг асосий вазифалари орасида -ногиронларнинг ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги давлат сиёсатини амалга оширувчи давлат органлари фаолиятини мувофиқлаштириш, ногиронларнинг таълим олишига, уларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлашга, малакасини ошириш, меҳнат қилиши ва бандлигига кўмаклашиш.
Айрим ОТМларга молиявий мустақиллик берилди
Уларнинг рўйхати Президентнинг “Давлат олий таълим муассасаларига молиявий мустақиллик бериш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган.
Суғурталовчи ва қайта суғурталовчи масъул шахсига қўйиладиган талаблар ўзгартирилди
Инвестиция фаолиятини ташкил этиш бўйича масъул шахс юридик шахснинг молиявий ва иқтисодий фаолияти билан бевосита боғлиқ бўлган 1 йилдан кам бўлмаган иш стажига эга бўлиши лозим.
20 август - Тадбиркорлар куни
Президент томонидан “Тадбиркорлар кунини белгилаш тўғрисида”ги Қонун имзоланди.
Ўзгартиришлар давлат мақсадли жамғармалари ва Тикланиш ва тараққиёт жамғармасини молиялаштиришга дахл қилди.
Ёшлар тадбиркорликка қандай жалб қилинади
Жумладан, бошқалар қаторида, ёш тадбиркорларга 540 млн сўмгача миқдорда кредитлар берилади.
Ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилган ташкилотларга имтиёзлар берилади
Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилган иш берувчиларга ҳар бир ходим учун ҳар ойда БҲМнинг 1,5 баравари миқдорида субсидия берилади.
Божхона: халқаро почта ва курьерлик жўнатмаларини назорати ва расмийлаштируви
Ўзбекистон Республикаси божхона ҳудудига хорижий давлатлардан олиб кирилаётган ва ушбу ҳудуддан юборилган жўнатмаларни божхона расмийлаштирувидан ўтказиш тартиби белгиланди.
Ногиронлиги бўлган шахслар ўқитилади ва иш билан таъминланади
Хусусан, ҳар бир ҳудудда биттадан давлат хизматлари марказида ногиронлиги бўлган шахсларнинг уларга мос келувчи лавозимларда (оператор, консультант, инспектор ва бошқалар) ишлашини таъминлаш бўйича тажриба-синов лойиҳаси жорий қилинади.
Кам таъминланган оилаларга Янги йилга 800 минг сўмдан тўланади
Аҳолининг кам таъминланган қатламларини қўллаб-қувватлаш ва ижтимоий ҳимоясини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
ИИВ таълим муассасаларида ЙҲҚни ўргатиш билан шуғулланади
Ички ишлар вазирлиги томонидан Вазирлар Маҳкамасининг «Таълим муассасаларида йўл ҳаракати қоидалари тарғиботини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди.
“Термиз” ЭИЗ кенгайтирилади
"Бойсун-фарм" ЭИЗ ҳудуди унинг ҳудуди таркибига қўшилади.
2022 йилда қайси кунлар дам олиш кунлари бўлади
Президент томонидан “2022 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Оилавий бизнесга имтиёзли кредитлар ажратилади
Улар маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокими ёрдамчисининг тавсияси асосида берилади.