Янги агентликнинг тузилмаси тасдиқланди
Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг ташкилий тузилмаси тасдиқланди, шунингдек унинг фаолиятини молиялаштириш манбалари белгиланди.
Кулолчиликни ривожлантиришга имтиёзли кредитлар, субсидиялар ва солиқ имтиёзлари тақдим этилади
Улар жумласига «Уста-шогирд» анъаналари асосида ёшларга ҳунар ўргатаётган кулолларга шогирдлар тайёрлашига субсидиялар ажратилиши, турар жой сотиб олиш учун ипотека кредитлари ажратилиши, янгидан ташкил этиладиган кулолчилик марказларидаги турар ва нотурар жойлар учун мол-мулк ва ер солиғи ставкалари камайтирилиши ва бошқа чора-тадбирлар киритилган.
Мамлакатимиз фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташ тартибига ўзгартиришлар киритилди
Ўзгартиришлар Мудофаа вазирлиги ҳарбий округларининг жанговар таркибини янада такомиллаштириш, шунингдек бюджет маблағларидан самарали фойдаланиш мақсадида қабул қилинди.
Бюрократик тўсиқларни қисқартириш бўйича чора-тадбирлар белгиланди
Президент томонидан бюрократик тўсиқларни қисқартириш бўйича Фармон имзоланди, унга мувофиқ бир қатор ҳужжатлар ва маълумотларни талаб қилиш бекор қилинади, 16 ёшга тўлган шахсларга идентификация ID-карталари бериш тизими жорий этилади, ЖШШИР давлат хизматларини кўрсатишда фуқаронинг шахсини тасдиқловчи ягона идентификатор ҳисобланади.
«Ёш физиклар портали» ишга туширилади
Президентнинг қарори билан Физика фанлари бўйича таълим сифатини ошириш ва физика соҳасидаги илмий тадқиқотларнинг натижадорлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Оролни қутқариш Халқаро жамғармаси Ижроия қўмитасида Ўзбекистон Республикасининг доимий вакили лавозими жорий қилинди
Доимий вакилнинг вазифалари жумласига ОҚХЖ органларида Ўзбекистон Республикаси манфаатларини илгари суриш ва ҳимоя қилиш ҳам киритилган.
Алкоголь маҳсулотлари учун энг кам нархлар оширилди
20 мартдан бошлаб алкоголь маҳсулотлари учун нархлар оширилди.
Сув хўжалиги вазирлиги тизимида кадрларни ўқитиш учун ҳудудий марказлар ташкил этилади
ТИҚХММИ ҳузуридаги Ўқув марказида ва унинг ҳудудлардаги филиалларида сув хўжалиги соҳаси мутахассислари ва раҳбар кадрларининг малакаси оширилади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тузилмасида янги бошқармалар ташкил этилди
Президентнинг қарори билан Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тузилмасида Россия Федерацияси билан ҳамкорликни ривожлантириш бошқармаси ташкил этилади ҳамда вазир ўринбосари лавозими жорий қилинади.
Божхона тизимида товарларни тасарруф этиш тўғрисидаги низом тасдиқланди
Божхона органларида божхона экспертизасини ўтказиш тартибини жаҳон стандартларига мослаштириш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси томонидан Божхона тизимида товарларнинг намуна ва синамаларини тасарруф этиш тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Туркия Республикаси билан имзоланган иккита халқаро шартнома тасдиқланди
Тегишли қарор Президент томонидан 17 март куни имзоланди.
Бектемир туманини комплекс ривожлантириш дастури тасдиқланди
2021-2022 йилларда Тошкент шаҳри Бектемир туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари дастури тасдиқланди. Мақсад – меҳнат ресурслари ва мавжуд ишлаб чиқариш салоҳиятидан оқилона фойдаланиш, инфратузилмани янада яхшилаш.
Иккита педагогика институтининг вазифалари белгиланди
Термиз ва Қарши давлат университетлари негизида ташкил этилган иккита педагогика институтининг вазифалари, мақоми ва талабларни ўқишга қабул қилиш тартиби белгиланди.
Маҳкум шахсларни сақлаш шароитлари яхшиланади
Жазони ижро этиш муассасалари, тергов ҳибсхоналари, вақтинча сақлаш ҳибсхоналари ва махсус қабулхоналарида сақланаётган шахсларни озиқ-овқат маҳсулотлари, кийим-кечак ва бошқа буюмлар билан таъминлаш меъёрлари қабул қилинди.
Фақат биржа савдолари орқали реализация қилинадиган товарлар рўйхати кенгайтирилди
Улар жумласига поливинилхлорид (ПВХ) ва формалин, истеъмол ва техник этил спирти, кумуш ва бошқалар киритилган.
Шартнома: нималарни ўзгартириш режалаштирилмоқда
Президентнинг «Ижтимоий-иқтисодий муносабатларда шартнома институти ролини тубдан такомиллаштириш тўғрисида»ги Фармони лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Давлат тилини янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинди
Хусусан, Давлат тилида иш юритиш асосларини ўқитиш ва малака ошириш марказининг қўшимча вазифалари белгиланди.
Тартибга солиш таъсирини баҳолаш тизими такомиллаштирилади
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ва қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ва қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тартибга солиш таъсирини баҳолашдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
1 млрд сўмгача тузиладиган шартномаларда – ўттиз фоиз миқдорида олдиндан тўлов
Ҳукумат қарорига тегишли ўзгартириш киритилди.
Ўсимликлар карантини бўйича давлат хизматлари фаолияти кучайтирилади
Хусусан, ўсимликлар карантини назоратидаги маҳсулотлардан бўшатилганидан кейин тозаланиши лозим бўлган транспорт воситалари турлари аниқлаштирилди.
Озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг барқарорлиги қандай таъминланади
Қабул қилинган чора-тадбирлардан мақсад аҳолини асосий турдаги озиқ-овқат ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан узлуксиз ва барқарор нархларда таъминлаш, аҳоли даромадлари кескин пасайиб кетишини олдини олишдир.
«Ургут» ЭИЗ ҳудуди кенгайтирилади
«Ургут» эркин иқтисодий зонаси «Ўрамас» тумани ва Самарқанд шаҳридан ажратиладиган янги ерлар ҳисобига кенгайтирилади.
Экологик аудит тўғрисидаги қонун қабул қилинди
Қонун билан экологик аудитнинг асосий принциплари, унинг вазифалари ва шакллари, уни ўтказишнинг ўзига хос хусусиятлари ва ўтказишдаги чекловлар белгиланди.
Давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлиги тест синовидан ўтказилади
Давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлик даражаси белгиланган минимал талаблар асосида баҳоланади.
Ўзбекистон фуқаролигини олиш: янги қоидалар
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги масалаларини кўриб чиқиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Ёшлар давлат томонидан қандай қўллаб-қувватланади
Қарор мақсади – ёшларни ижтимоий-иқтисодий ва психологик қўллаб-қувватлаш, касб-ҳунарга ўргатиш ва бандлигини таъминлаш ишларини самарали ташкил этиш.
От спорти янги даражага олиб чиқилади
Президентнинг «Йилқичилик ва от спортини янада ривожлантириш ҳамда замонавий бешкураш ва поло спорт турини оммалаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Молиявий кўмак тижорат банкларида жойлаштириладиган Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси кредит ресурслари ҳисобидан амалга оширилади.