Давлат бошқаруви академиясини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари белгиланди
Коронавирус пандемияси бўйича кўрилган карантин чора-тадбирлари сабабли 2020/2021 ўқув йили учун магистратура ва қайта тайёрлаш курсларига қабул амалга оширилмаган.
Маданий фаолият қонунда қайд этилди
Аввал маданий фаолият соҳасидаги ҳуқуқий муносабатлар қатор қонунлар, Президентнинг фармонлари ва қарорлари ҳамда қонуности ҳужжатлари билан тартибга солинган.
2020 йилда нақд пул айланмаси қанча бўлган
Марказий банк ўтган йил якунлари бўйича мамлакатдаги нақд пул муомаласи тўғрисидаги таҳлилий шарҳни эълон қилди.
МБ қайта молиялаштириш ставкаси ўзгартирилмади
Марказий банк Бошқаруви 2021 йил 21 январда асосий ставкани йиллик 14% даражасида ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Қандай шартларда бухгалтер ўзини ўзи банд қилган бўлиши мумкин
Вазирлар Маҳкамаси Ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида фаолиятни амалга ошириш тартиби тўғрисида низомни тасдиқлади. Бу бухгалтерлар, солиқ маслаҳатчилари ва аудиторларга қанчалик фойдали бўлиши мумкин?
Япония Ўзбекистон вакилларининг ўқиши учун грант ажратди
Вазирлар Маҳкамасининг «Ўзбекистон Республикаси вакилларининг ўқишини ташкил этиш учун Япония Ҳукумати грантидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
2021 йилда нималарни амалга ошириш режалаштирилмоқда
2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури лойиҳаси муҳокама учун тақдим этилди.
МҲХСга ўтишда тадбиркорларни қандай тарзда қўллаб-қувватлаш таклиф этилмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг «Молиявий ҳисоботнинг ҳалқаро стандартларига ўтишда тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори лойиҳаси муҳокама учун чиқарилди.
Тиббиёт муассасаларини аккредитациядан ўтказиш тартиби белгиланди
Вазирлар Маҳкамаси томонидан қабул қилинган қарорга асосан 2022 йил 1 январдан бошлаб тиббиёт ташкилотларини ихтиёрий аккредитациядан ўтказиш механизми жорий этилади.
Тошкентда доимий фойдаланиш ҳуқуқининг энг паст нархи қандай ўзгаради
Тошкент шаҳар ҳокимининг “Тошкент шаҳрида ер участкасидан доимий фойдаланиш ҳуқуқини энг паст нархини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Тиббиёт ходимларининг касбий малакасини ривожлантириш марказининг вазифалари белгиланди
Улар орасида - соғлиқни сақлаш тизимида фаолият кўрсатувчи муассасалар фаолиятига ташкилий-методик раҳбарлик қилиш, ўқув жараёнини масофадан ўқитиш ва телемедицина услубларини унга татбиқ этган ҳолда ташкил этиш.
Қачон ходим вақтинча бошқа ишга ўтказишни талаб қилишга ҳақли
Ишлаб чиқариш цехида ишлайдиган ҳомиладор ходима «декрет»га чиққунига қадар енгилроқ ишга ўтказишни талаб қилаяпти. Бироқ корхонада бундай бўш лавозимлар мавжуд эмас. Мазкур ҳолатда қандай йўл тутиш керак?
Банкларнинг мижозлар билан ўзаро муносабатларда нима ўзгаради
Банк хизматлари истеъмолчилари билан ўзаро муносабатларни амалга оширишда тижорат банкларининг фаолиятига қўйиладиган минимал талабларга қўшимчалар киритилди.
Ҳудудларнинг ҳуқуқ устуворлиги индекси жорий этилади
У қонун ҳужжатларига риоя қилиниши, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликларининг таъминланиши, ҳуқуқ-тартибот ўрнатилганлиги ва хавфсизликнинг таъминланганлиги бўйича статистик кўрсаткичлар асосида аниқланади.
Депутатларнинг дахлсизлиги, шахсга доир маълумотлар ва давлат харидлари
Ушбу ва бошқа соҳаларни тартибга солувчи айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритилди.
Ер участкаларини ноқонуний олиб қўйганлик учун янги санкциялар жорий этилди
МЖТК ва ЖК жарималар, мажбурий жамоат ишлари ёхуд ахлоқ тузатиш ишлари, озодликдан маҳрум қилишни назарда тутувчи тегишли моддалар билан тўлдирилди.
Асосий восита “топилди” – қандай ҳисобга олинади?
Цехни инвентарлаш жараёнида ҳисобга олинмаган асосий воситалар аниқланди. Ушбу вазият бухгалтерия ҳисобида қандай тўғри акс эттирилади ва солиқ оқибатлари бўладими?
Маъмурий ҳуқуқбузарликлар жиноят ишлари бўйича судларда кўриб чиқилади
Бу Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилган ўзгартиришлар билан назарда тутилган.
Фуқаролик судида ишлар янги тартиб-таомил бўйича кўрилади
Президент томонидан «Суд қарорларини қайта кўриш институти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик процессуал кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Қонун имзоланди