2021 йил 1 апрелдан қандай имтиёзлар бекор қилинади
Солиқ имтиёзларини оптималлаштириш жараёни давом этмоқда.
Конвенция: ким ва нима учун жавобгар
Минск ва Кишинев конвенциялари доирасида Ўзбекистоннинг ваколатли органлари белгиланди.
Лицей ва коллежларнинг намунавий штатлари ўзгартирилди
Хусусан, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари бошқарув, техник, хизмат кўрсатувчи ва ўқув-ёрдамчи ходимларининг алоҳида лавозимлари киритилмоқда.
ЖПК ва МКдаги ўзгартиришлар, маданий фаолият ва статистика
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 19 ноябрь куни бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида депутатлар томонидан ушбу соҳаларга тегишли бўлган қонун лойиҳалари муҳокама қилинди.
Асосийсидан олдин синов тариқасидаги рўйхатга олиш ўтказилади
Аҳолини рўйхатга олиш 2023 йил 1–25 ноябрь кунлари, синов тариқасида 2021 йил 1–25 ноябрь кунлари Ўзбекистоннинг 4 та ҳудудида ўтказилади.
Соғлиқни сақлашни ислоҳ қилиш: янги босқичда нималар кутилмоқда
Хусусан, оилавий шифокор ва бошқа тиббиёт ходимлари фаолияти самарадорлиги бўйича янги рейтинг тизими жорий қилинади, унинг натижаларига қараб пул мукофоти билан рағбатлантирилади.
Бағрикенглик бўйича жамоатчилик кенгашлари ташкил этилади
Уларнинг вазифалари орасида - аҳолисининг маиший ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларини муҳокама қилиш ва ҳал этишни мониторингини олиб бориш, миллатлараро ихтилофлар ва можароларнинг барвақт олдини олиш ва профилактика қилиш ва бошқалар.
Нотариуслар учун бешта маъмурий регламент тасдиқланди
Улар кўчмас мулкларни, автомототранспорт воситаларини ўтказиш, мол-мулкни гаровга қўйиш шартномаларини, ишончномаларни тасдиқлашга, меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳномани беришга тааллуқли.
Ўзгидрометнинг мақоми оширилди
Президент томонидан “Ўзбекистон Республикаси гидрометеорология хизмати фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Профессионал таълим муассасаларига ўқишга қабул қандай амалга оширилади
Вазирлар Маҳкамасининг 11.11.2020 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг профессионал таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 715-сон қарори қабул қилинди.
Сирдарё вилоятида соғлиқни сақлашнинг янги модели жорий этилади
Бу Президентнинг 2020 йил 12 ноябрдаги ПҚ-4890-сон қарорида назарда тутилган.
Қандай корхоналарни ўрта бизнес тоифасига киритишни режалаштирмоқдалар
Президентнинг “Ўрта корхоналарни рағбатлантириш механизмларини жорий этиш ва уларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокама учун эълон қилинди.
Афғонистон билан савдо айланмаси 2023 йилда 2 млрд АҚШ долларига етказилади
Афғонистон Ислом Республикаси билан иқтисодий ҳамкорлик янада кенгайтирилади ва мустаҳкамланади.
Тиббий профилактика ишлари самарадорлиги оширилади
Чора-тадбирлар орасида - нафақадаги шифокорлар, ўқитувчилар, зиёлилар ва бошқалар жумласидан соғлом турмуш тарзини шакллантиришга кўмаклашувчи волонтёрлар жамиятларини ташкил қилиш.
ОТМда таълим учун ҳақ тўловчилар учун учта муаммо
28 ёшли талабанинг ОТМда таълими учун ҳақни унинг эри тўласа, СКнинг 378-моддаси 16-бандида назарда тутилган ЖШДС бўйича имтиёзни қўллаш мумкинми?
Намангандаги янги туманнинг бошқарув тузилмаси белгиланди
Вазирлар Маҳкамаси Давлатобод туман ҳокимлиги бошқарув аппаратининг намунавий тузилмасини, шунингдек давлат органлари ва ташкилотларининг бўлинмалари ва бошқарув ходимларининг сонини тасдиқлади.
Аудиторлик фаолияти, Касаба уюшмалари куни ва тадбиркорлик
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида ушбу соҳаларда муносабатларни тартибга солувчи қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Энергетика ташкилотлари учун ёнғин хавфсизлиги қоидалари тасдиқланди
Энергетика ташкилотларида хизмат бинолари ва керакли ёнғин ўчириш техникаси билан таъминланган ёнғин хавфсизлиги бўлинмалари ташкил этилган бўлиши керак.
Суд қарорларини ижро этишнинг соддалаштирилган тартиби жорий қилинади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида суд ҳужжатлари ижро этиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Фаолиятни бошлаш ва тугатиш тўғрисида хабардор қилишни унификациялашни режалаштиришмоқда
ҚҲТБТ порталида Вазирлар Маҳкамасининг “Фаолиятни бошлаш ёки тугатиш учун ваколатли органни хабардор этиш тартиби тўғрисидаги ягона низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган.
Таълим олиш учун тўлов: солиқ чегирмасидан тўлиқ ҳажмда қандай фойдаланиш мумкин
Солиқ тўловчининг Ўзбекистоннинг олий ўқув юртларида таълим олиш учун тўловга йўналтириладиган даромадларига солиқ солинмайди. Қандай ҳолатларда мазкур имтиёздан тўлиқ ҳажмда, қандай ҳолатларда эса қисман фойдаланиш мумкин?
Статистика методологиялари аудити қандай ўтказилади
Вазирлар Маҳкамаси Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирларини тасдиқлади.
Кредит бюроларини лицензиялаш тартиби ўзгартирилди
Хусусан, кредит бюросининг ижро органи раҳбари олий иқтисодий маълумотга эга бўлиши, номзод ижро органи аъзоси сифатида фаолият юритган юридик шахсда банкротлик ҳолатлари мавжуд бўлмаслиги, иқтисодиёт соҳасидаги жиноят учун судланганлик ҳолати бўлмаслиги керак.
Ўзаро алоқадор қарз олувчилар учун таваккалчиликнинг энг кўп миқдори белгиланди
Марказий банк бир қарз олувчи, ўзаро алоқадор қарз олувчилар гуруҳи, шу жумладан банкка алоқадор шахслар учун таваккалчиликнинг энг кўп миқдорини белгилади.
Янгийўлда янги кичик саноат зонаси ташкил этилади
Унинг ҳудудида импорт ўрнини босувчи ва экспортга йўналтирилган тайёр маҳсулотлар, материаллар ва бутловчи буюмлар турларини ишлаб чиқариш, шунингдек қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналари жойлаштирилади.
Қорақалпоғистонда - янада кўпроқ солиқ имтиёзлари
2020–2023 йилларда Қорақалпоғистонни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгиланди.
ЙҲҚни бузиш ҳолатлари бўйича телефон, видео- ва фотокамералар ёзувлари қабул қилинади
Вазирлар Маҳкамасининг 20.09.2018 йилдаги 747-сон қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
2020 йил 9 ойи учун Давлат бюджети якунлари нимадан далолат бермоқда
Молия вазирлиги 2020 йил 1 октябрь ҳолатига кўра Давлат бюджети ижроси таҳлилини маълум қилди. norma.uz илтимосига кўра «Норма» компаниясининг етакчи эксперти Жорилла АБДУЛЛАЕВ идоранинг шарҳига тушунтириш берди.