Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигининг тузилмасида лойиҳа офиси ташкил этилди
У Давлат бюджети ҳисобидан молиялаштириладиган қиймати 10 миллиард сўмдан юқори бўлган объектларни қуриш ва реконструкция қилиш бўйича тайёрланган лойиҳа-смета ҳужжатларини кўриб чиқиш ваколатига эга.
Давлат болалар боғчалари учун тўлов оширилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан давлат мактабгача таълим ташкилотларида болалар таъминоти учун ота-оналар тўловининг янги миқдорлари тасдиқланди.
Мактабларда педагогик синфлар ташкил этилади
Битирувчиларга шаҳодатнома ҳамда мактабгача таълим ташкилотларида тарбиячи ёрдамчиси касби бўйича ишлаш ҳуқуқини берувчи давлат намунасидаги сертификат берилади.
Давлат мулкини бошқариш: нималар ўзгарди
Бу соҳани тартибга солувчи қатор ҳужжатларга ўзгартиришлар киритилди.
Депо ҳисобварағи масофадан туриб очилади
Вазирлар Маҳкамасининг 26.04.2024 йилдаги 238-сон қарори билан қимматли қоғозлар бозорида мижозларни масофадан туриб рақамли идентификация қилиш тартиби жорий этилмоқда.
Қишлоқ хўжалиги ерлари ижарага қандай берилади
Бўш турган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаларини онлайн-аукционга чиқариш ҳақидаги Низом тасдиқланмоқда.
Букмекерлик фаолиятига рухсат берилди
Ушбу фаолият ҳамда лотерея ташкил этиш фаолиятига лицензиялар Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан берилади.
Йирик корхоналарни хусусийлаштиришга хорижий экспертлар жалб қилинади
Давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштиришга тайёрлаш бўйича халқаро консультантлар ва ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш “UzAssets” инвестиция компанияси” АЖ томонидан амалга оширилади.
Иқтисодиётда давлат иштироки қисқаради
Давлат активлари 3 ой давомида сотилмаганда уларнинг бошланғич нархи 10 фоизгача босқичма-босқич пасайтирилади.
1 майдан нималар ўзгаради
Norma.uz портали 2024 йил 1 майдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар шарҳини тақдим этади.
Қурилиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар халқаро стандартлар билан уйғунлаштирилади
Бу билан Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Техник меъёрлаш ва стандартлаштириш илмий-тадқиқот институти шуғулланади.