Рецептсиз бериладиган дори воситалари рўйхати Соғлиқни сақлаш вазирлиги сайтида эълон қилиб борилади.
Огоҳлантириш муддатини ходимнинг розилигисиз пулли компенсация билан алмаштириш мумкинми
Ишлаб чиқариш ташкилотида қўл меҳнати автоматлаштирилиши туфайли ходимларни қисқартириш режалаштирилмоқда. Қисқартирилаётган ходимларга икки ой олдин огоҳлантириш берилди. Аммо раҳбар уларни тезроқ ишдан бўшатишни талаб қилмоқда, чунки янги технология аллақачон жорий этилмоқда ва бу ходимларни ишлаб чиқаришда ушлаб туришнинг маъноси йўқ.
Хотира ва қадрлаш кунини қандай нишонлаймиз
1941-1945 йиллардаги уруш ва меҳнат фронти фахрийлари ўз хоҳишларига кўра санаторийларга бир нафар кузатувчиси билан бирга бепул юборилади.
Кластер сиёсати концепцияси ишлаб чиқилди
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида “Кластер” ва “Кластер сиёсати”нинг ягона концепцияси тўғрисида”ги қарор лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Туризмни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди
Улар орасида – Давлат бюджетидан маҳаллий авиақатнов йўналишларини субсидиялаш учун қўшимча 30 млрд сўм миқдорида маблағ ажратиш бор.
Қўшимча таътилнинг давомийлиги ўзгарса, уни қандай ҳисоб-китоб қилиш керак
Агар йил давомида қўшимча таътил кунларининг сони ўзгарса, иш стажи учун уларни қандай тўғри ҳисоб-китоб қилиш, бунда қандай омилларни ҳисобга олиш кераклигини эксперт ва «Норма» кадрлар хизмати раҳбари Валерия ЛЯНДРЕС тушунтирди.
Янги МКда бухгалтернинг иши учун муҳим жиҳатлар
Янги Меҳнат кодексининг кучга кириши нафақат кадрлар хизматларининг, балки бухгалтерларнинг ҳам ишида акс этади. Янги МК ишлаб чиқувчилари – Алексей НИЯЗМЕТОВ ва Юрий ФЕОКТИСТОВ бухгалтер ўз ишида кодекснинг қандай асосий жиҳатларини ҳисобга олиши кераклиги ҳақида buxgalter.uz учун махсус гапириб беришди.
Марказий банк бошқаруви 4 майдаги йиғилишда асосий ставкани йиллик 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Президент стипендиялари қандай берилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан олий таълим муассасалари талабаларини моддий ҳамда ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қарор қабул қилинди.
Ички аудит хизмати ходимларига талаблар ўзгармоқда
Хусусан, уларнинг малакасини миллий сертификат билан тасдиқлаш талаби муддати узайтирилмоқда.