Давлат мулкини бошқариш тўғрисида Қонун қабул қилинди
Қонунда хусусийлаштирилмайдиган давлат мулки рўйхати белгиланган.
Микромолия ташкилотлари ва ломбардлар учун рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиби белгиланмоқда
Аризаларни кўриб чиққанлик ва хабарномаларни юборганлик учун йиғим ундирилмайди.
АИ-80 бензинига акциз солиғини «ноль» ставкада қўллаш йил охиригача узайтирилади
Мазкур чора нефть маҳсулотлари нархларининг барқарорлигини таъминлаш мақсадида қўлланилмоқда.
Янги Меҳнат кодекси бўйича таътилни қандай қайта ҳисоблаш керак
Ташкилот ходимларида меҳнат таътилининг умумий давомийлиги бугунги кунда йигирма тўрт иш кунини (асосий ўн беш кун + жамоа шартномаси бўйича қўшимча тўққиз кун) ташкил қилади. Янги МК жорий этилиши билан ходимлар учун таътилларни календарь кунларда қандай ҳисоблаш керак? Уларнинг давомийлигини ўзгартирмаса бўладими?
Ўриндошлик асосидаги иш пенсияга қандай таъсир қилади
Пенсияни ҳисоблашда иш стажи ва ўриндошлик асосидаги даромад ҳисобга олиниш-олинмаслигини kadrovik.uz илтимосига кўра бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ижроия бошқармаси методология бўлими бошлиғи Фаррух Пардаев тушунтирди.
Давлат иштирокидаги 31 та йирик корхоналар ислоҳ қилинади
Уларнинг устав капиталидаги давлат акция пакетлари (улушлари) “UzAssets” инвестиция компаниясига бошқарувга берилади.
“Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили”да нималар белгиланган
2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини амалга оширишга оид давлат дастури тасдиқланди.
2023 йил учун статистика дастури тасдиқланди
Дастурни амалга ошириш учун 195,2 млрд сўм ажратилди.
Мувофиқликни баҳолаш органлари аккредитациядан қандай ўтказилади
Аккредитациянинг вазифалари – манфаатдор тарафларнинг аккредитациядан ўтган субъектлар фаолиятига бўлган ишончини таъминлаш, мувофиқликни баҳолаш соҳасида ягона техника сиёсати амалга оширилишини таъминлаш.
АТ соҳасида таҳсил олиш учун имтиёзли кредитлар берилади
Таълим кредитини молиялаштириш жамғармаси ҳисобидан ёшларнинг ахборот технологиялари соҳасида таҳсил олиши учун таълим кредити ажратиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Ногиронлиги бор шахсларга давлат хизматлари навбатсиз кўрсатилади
Шунингдек, “Махсус педагогика, дефектология” магистратура мутахассисликлари бўйича давлат ОТМларида ўқиш тўлиқ бюджет асосида бўлади.