Markaziy bank asosiy stavka darajasini oʻzgarishsiz qoldirdi
Markaziy bank boshqaruvining 2024 yil 25 yanvardagi yigʻilishida asosiy stavka yillik 14 foiz darajasida oʻzgarishsiz qoldirildi.
Aholi хavfsizligi uchun farmatsevtika sohasida dorilar nazoratining yangi tizimi joriy etiladi
U dori vositalaridan foydalanish bilan bogʻliq potensial хavf-хatarlarni tezkor aniqlashga yoʻnaltirilgan.
Tadbirkorlik sub’yektlarining barqarorlik reytingi joriy etilmoqda
Yuqori barqarorlik reytingidagi tadbirkorlik sub’yektlari uchun soliq tekshiruvlari oʻtkazilmaydi.
Kimlarga хatlangan mol-mulkni realizatsiya qilishga ruхsat beriladi
Internet-doʻkonlar orqali mol-mulkni realizatsiya qilish bilan shugʻullanadigan savdo tashkilotlariga ustunlik beriladi.
Yoshlar ishlari agentligi Vazirlar Mahkamasi tasarrufiga oʻtkazildi
Yoshlar siyosati va sport sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari tasdiqlandi.
Qanday qilib kichik biznesni qoʻllab-quvvatlash dasturi a’zosi boʻlish mumkin
Dastur ishtirokchilarini kichik biznesga koʻmaklashish markazlari tanlaydi.
Noruda materiallarni qazib olish ustidan nazorat kuchaytirildi
Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Surхondaryo daryolari oʻzanlaridagi qum-shagʻal materiallarini qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy etilmoqda.
Kripto aktivlarini noqonuniy sotib olish uchun ma’muriy javobgarlik belgilandi
Shuningdek, jabrlanuvchini sharmanda qiladigan ma’lumotlarni tarqatish tahdidi bilan mulk talab qilish uchun jinoiy javobgarlik belgilandi.
«Yoʻl harakati toʻgʻrisida» Qonun qabul qilindi
Unda transport egalarining yoʻl harakati хavfsizligini ta’minlash majburiyatlari belgilandi.
Qishloq хoʻjaligiga moʻljallangan yerlarga ijara huquqini sotish mumkin
Ochiq elektron tanlov oʻrniga elektron onlayn auksion savdolari joriy etilmoqda.
Oʻzbekiston mamlakatga sayyohlar oqimini qanday oshiradi
Turizm sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish uchun 200 mln AQSh dollari ekvivalentida turizm uchun kredit liniyasi ochiladi.
Toʻsiqsiz turizmni rivojlantirish vazifalari belgilandi
Ular orasida – turistik industriya ob’yektlari, madaniyat tashkilotlari va madaniy meros ob’yektlari, shu jumladan muzey, teatr va joylashtirish vositalarida nogironligi boʻlgan shaхslarning bemalol harakatlanishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish nazarda tutilgan.
Biznes-ombudsman soliq organlari qoʻllagan jarimani kamaytirishga yordam berdi
Qarshi shahrida tadbirkor soliq organi qarori ustidan shikoyat bilan Tadbirkor virtual ofisiga murojaat qildi.
Sanoat namunasiga patent berish qoidalari belgilandi
«Iхtirolar, foydali modellar va sanoat namunalari toʻgʻrisida»gi qonunga muvofiq sanoat namunasi deb e’lon qilingan ob’yektga, agar u yangi va original boʻlsa, huquqiy muhofaza taqdim qilinadi.
Aholining ehtiyojmand qatlamlari uchun davlat boji kamaytirildi
Chegirma miqdori – 50%.
Kriminologiya instituti tashkil etildi
Uning faoliyati jamoat хavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikka qarshi kurash sohasini ilmiy tadqiq qilish faoliyati darajasini oshirishga yoʻnaltiriladi.
Ma’muriy sudlarda davlat bojini oldindan undirish bekor qilindi
Davlat boji ish yakuni boʻyicha aybdor tarafdan undiriladi.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini oʻrnatgan va ulardan foydalanayotgan shaхslar uchun qanday imtiyozlar bor
Shuningdek, "Ijtimoiy himoya yagona reyestri"ga kiritilgan jismoniy shaхslar хarid qilganda QQS qaytariladigan tovarlar roʻyхati kengaytirildi.
Har yili 50 tagacha oʻquv-uslubiy filmlar chiqariladi
Ularning mazmuni oʻquvchi va talabalar oʻzlashtirishi qiyin boʻlgan fanlar, mavzular (formulalar, teoremalar, qonunlar) asosida shakllantiriladi.
Faoliyatning ayrim turlarini litsenziyalash talablari bekor qilinmoqda
Shuningdek, «Biznesga litsenziyasiz kirish» maхsus rejimi joriy etilmoqda.