Туризм халқаро университети 125 кишини қабул қилади
Президент 28.06.2018 йилда «Ипак йўли» туризм халқаро университетини ташкил этиш тўғрисида»ги қарорни имзолади
ННТнинг адлия органларига ҳисоботи – янги ягона шаклда
Адлия вазирининг буйруғи (27.06.2018 йилда 3027-сон билан рўйхатдан ўтказилган) эълон қилинди, у билан нодавлат нотижорат ташкилоти томонидан адлия органига тақдим этиладиган ҳисобот шакли тасдиқланди
Оборот 1 млрд сўмдан ортиқ бўлганда умумбелгиланган солиқларга ўтказадилар
Президентнинг 29.06.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди
Ўзбекистон давлат филармонияси ташкил этилди
Филармонияга мамлакатимизда мусиқа ва рақс санъатини ривожлантириш вазифаси юклатилди. Маданият вазирлиги тузилмасига ўзгартириш киритилди
1.01.2019 йилдан ЖШДСнинг 12%лик ягона ставкаси, 12%лик ЯИТ ставкаси жорий этилади, ПЖга суғурта бадаллари бекор қилинади
3 йиллик даврга мўлжалланган макроиқтисодий кўрсаткичлар прогнози ишлаб чиқилади
Молиявий-иқтисодий блокдаги идораларга Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг 2019-2021 йилларга мўлжалланган асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнозини ишлаб чиқиш вазифаси топширилди. Шунингдек Ҳукуматга Давлат бюджети параметрларининг 2020-2021 йилларга мўлжалланган ўрта муддатли бюджет йўналишлари киритилади
2019 йилдан божхона тарифлари ўзгаради
Президентнинг 29.06.2018 йилдаги қарори билан импорт божхона божлари ставкалари ва мамлакатимиз ҳудудига олиб кириладиган, акциз солиғига тортиладиган товарларга акциз солиғи ставкалари тасдиқланди. Улар 2019 йил 1 январдан амалга киритилади
1 сентябрдан божхона расмийлаштируви соддалашади
Президентнинг 29.06.2019 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш ҳамда божхона-тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қароридан шундай хулоса келиб чиқади
ШҲТ Халқ дипломатияси маркази ташкил этилди
Президентнинг 26.06.2018 йилдаги «Ўзбекистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Халқ дипломатияси маркази ташкил этилишини давлат томонидан қўллаб-қувватлашга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-3807-сон қарори эълон қилинди
2019 йилдан 100% ноаграр бизнес-тузилмалар ресурс солиқлари, 20% – ҚҚС тўлайди
Президентнинг 29.06.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси тўғрисида»ги Фармони қабул қилиниши билан мамлакат солиқ тизими қандай бўлиши кераклиги ҳақидаги низоларга барҳам бериладиган бўлди. Тасдиқланган Концепция бизнеснинг малол келмайдиган солиқларга бўлган талаби билан жамоат эҳтиёжларини молиялаштириш зарурати ўртасида мувозанат ўрнатишга уринмоқда
Сўмдаги энг фойдали омонатлар. 2018 йил, июнь
Norma.uz порталида эълон қилинган аввалги шарҳ билан солиштирганда сўмдаги омонатлар бозори қанчалик ўзгарди? Тафсилотлар – бизнинг материалимизда
Адвокатларнинг 2 та мутахассислиги таклиф этилмоқда, махсус реестрга киритилганлар юридик маслаҳат беришига рухсат бермоқчилар
ҚҲТБТ порталида Президентнинг 12.05.2018 йилдаги «Адвокатура институти самарадорлигини тубдан ошириш ва адвокатларнинг мустақиллигини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ–5441-сон Фармонини амалга оширишга йўналтирилган Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳаси эълон қилинган