Энергетика соҳаси ислоҳотининг янги босқичи бошланмоқда
Янги регулятор - Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги ҳамда «Ўзэнергосотиш» АЖ ташкил этилмоқда.
Аҳолини зилзила пайтида ҳаракатланишга тайёрлаш тартиби тасдиқланди
Аҳолининг турли тоифалари учун махсус ўқув дастурлари ўтказилади.
Транспорт соҳаси кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтининг вазифалари белгиланди
Шунингдек, электромобиллар бошқарувчи ҳайдовчиларнинг малака ошириш ўқув курслари дастурлари бўйича мустақил тайёргарлик кўрган ва имтиҳондан муваффақиятли ўтган шахсларга таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжат берилади.
Давлат органларида “яшил” иқтисодиётни жорий этиш учун масъуллар белгиланади
Уларнинг вазифалари орасида – республика ижро этувчи ҳокимият органи ёки хўжалик бирлашмаси фаолиятига оид “яшил” иқтисодиёт масалаларини мувофиқлаштириш, “яшил” инновацияларни жорий этиш ва инвестицияларни жалб қилиш ва бошқалар бор.
Муҳим ахборот инфратузилмаси объектларининг киберхавфсизлиги қандай текширилади
Баҳолаш мурожаатнома асосида ёки маъсул органнинг ташаббуси бўйича ўтказилиши мумкин.
Сув ҳавзалари «E-auksion» орқали ижарага берилади
Ижара муддати – 10 йил, ушбу муддат яна 10 йилга узайтирилиши мумкин.
Сув хўжалиги объектларининг хавфсизлиги қандай таъминланади
Сув хўжалиги объектларининг хавфсизлигини назорат қилиш инспекциясининг функциялари кенгайтирилди.
Мактабгача таълим соҳасида ДХШ лойиҳалари учун кредит имтиёзлари узайтирилди
Мазкур чора давлат-хусусий шериклик асосидаги нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш ва тармоқни кенгайтиришга қаратилган.
БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича органлари қарори суд ҳукмини бекор қилиши мумкин
“Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолиятини такомиллаштириш муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
1 октябрдан нималар ўзгаради
Norma.uz портали 2023 йил 1 октябрдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
«Диний бағрикенглик» кўкрак нишони таъсис этилди
Кўкрак нишони билан диний-маърифий соҳа самарадорлигини оширишга муносиб ҳисса қўшганлар мукофотланади.
Пенсия таъминоти соҳасида айрим давлат хизматларини кўрсатиш соддалаштирилади
Шунингдек, пенсияни ҳисоблаш учун ойликни қайта ҳисоблашнинг янги тартиби тасдиқланмоқда.
Оммавий аҳамиятга эга ноёб объектларнинг эскиз лойиҳалари бўйича танлов қандай ўтказилади
Иштирокчиларни танлаб олиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан 6 та мезон белгиланмоқда.
Ҳар бир маҳаллада «маҳалла назорати» гуруҳи ташкил этилади
Шунингдек маҳалла раиси сўрови шаклидаги жамоатчилик назорати ташкил этилмоқда.