Ўсимликлар карантини бўйича илмий марказнинг вазифалари белгиланди
Марказ Президентнинг 13.10.2020 йилдаги ПҚ-4861-сон қарорига мувофиқ ташкил этилган, унинг филиаллари Термиз, Нукус, Самарқанд ва Андижонда жойлашган.
Бюрократияни бартараф этиш учун нималарни амалга оширишни режалаштиришмоқда
Президентнинг “Аҳоли ва тадбиркорларга енгилликлар яратиш ҳамда бюрократик тўсиқларни тубдан қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони лойиҳаси муҳокама учун эълон қилинган.
Сенатнинг ўнинчи ялпи мажлиси 18 декабрда бўлиб ўтади
Бундай қарор Олий Мажлис юқори палатасининг Кенгаши томонидан 11 декабрда қабул қилинди.
Тадбиркорлик фаолияти эркинлиги кафолатларига ўзгартиришлар киритилади
«Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси эълон қилинди.
Қорақалпоғистонда ирригацияни ривожлантириш ва ерларнинг мелиорация ҳолатини яхшилаш давом этади
5 декабрда Президент томонидан «Қорақалпоғистон Республикасида сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарор имзоланди.
Юрист талабалар амалиётни қандай ўтайдилар
Юридик таълим муассасалари (ҳарбий, махсус олий таълим муассасаларидан ташқари) талабалари томонидан таништирув ва малакавий амалиётни, шунингдек стажировкани ўташ тартиби тўғрисидаги низомга бир қатор тузатишлар киритилди.
Каннабисни етиштириш ва фойдаланиш учун лицензия олиш тартиби белгиланди
Талабгорларга қўйиладиган талаблар орасида - фойдаланиладиган ер майдонларида узлуксиз ишловчи видеокузатув тизимининг мавжудлиги, ишлаб чиқарилган маҳсулотнинг камида 50%ини экспортга йўналтириш ва бошқалар.
Агар ходима ҳақ тўланадиган декрет таътилини тўхтатса, иш ҳақи тўлиқ ҳажмда тўланадими
Ходима ҳақ тўланган "касаллик таътили"ни олиб, декретга чиқди. Аёл декрет муддати тугагунга қадар ишга чиқишга қарор қилди. Иш берувчи қандай йўл тутиши керак?
Асосий ставка ўзгаришсиз қолдирилди – йиллик 14%
Бундай қарор10 декабрь куни Марказий банк бошқаруви томонидан қабул қилинди.
Қатор давлат функциялари хусусий секторга ўтказилади
Президентнинг “Давлат томонидан тартибга солинадиган соҳаларга хусусий секторни жалб этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Йирик солиқ тўловчилар рўйхати тўлдирилиши мумкин
Давлат солиқ қўмитаси Юридик шахсларни йирик солиқ тўловчилар тоифасига киритишнинг мезонларини белгилаш тўғрисидаги низомга қўшимчалар ҳақида лойиҳани ишлаб чиқди.
Инвентарлашни ўтказмаслик нимага олиб келади
Қонунчилик инвентарлашни ўтказмаслик ёки уни ўтказиш муддатларини бузганлик учун тўғридан-тўғри жавобгарликни назарда тутмайди. Бироқ бу амалиётда ҳаммаси яхши бўлишини англатмайди.
Истеъмол спирти учун олдиндан тўлов – камида 50%
Алкоголь ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқарувчилар ўртасида истеъмол этил спиртини тақсимлаш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди
Академик лицейларда иқтидорли ёшлар қандай саралаб олинади
2021/2022 ўқув йилидан бошлаб Академик лицейларга иқтидорли ёшларни саралаб олиш механизми жорий этилади.
Республикада виночилик жамғарма томонидан қўллаб-қувватланади
Алкоголь ва тамаки бозорини тартибга солиш агентлиги ҳузурида Виночиликни ривожлантириш жамғармаси ташкил этилди.
Тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказишда яна нималар ўзгарди
Хусусан, қайта рўйхатдан ўтказишни рад этиш учун асослар рўйхати кенгайтирилди.
Ўзбекистонда яна битта тиббиёт ОТМ пайдо бўлади
Тошкент тиббиёт академияси Фарғона филиали негизида Фарғона жамоат саломатлиги тиббиёт институти ташкил этилади.
Хусусий бандлик агентликлари учун лицензия талаблари ўзгартирилди
Хусусан, хизматлар кўрсатиш тўғрисидаги шартномалар «labor-migration» АТда рўйхатдан ўтказилади, агентлик ҳақидаги маълумотлар ўзгарганлиги тўғрисида лицензияловчи орган 7 иш куни ичида хабардор қилинади.
Академик лицейлар фаолияти такомиллаштирилади, педагоглар рағбатлантирилади
Бу Президентнинг 3.12.2020 йилдаги «Иқтидорли ёшларни саралаб олиш тизими ва академик лицейлар фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида назарда тутилган.
Каннабисни саноат мақсадларида етиштириш учун лицензия қанчага тушади
3.12.2020 йилдаги ЎРҚ-653-сон Қонун билан тегишли давлат божи ставкалари тасдиқланди.
Ўзбек виноларининг бренди яратилади
Алкоголь ва тамаки бозорини тартибга солиш ҳамда виночиликни ривожлантириш агентлигининг вазифалари ва фаолияти тартиби белгиланди.
Конституция куни арафасида 104 нафар маҳкум афв этилди
Конституция қабул қилинганлигининг 28 йиллиги муносабати билан Президент томонидан “Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Экология соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар учун санкциялар оширилди
МЖТК ва ЖКга тегишли тузатишлар 2020 йил 3 декабрдаги ЎРҚ-653-сон Қонунда назарда тутилган.
Сайр этиш учун «саломатлик йўлаклари» ташкил этилади
Аҳолининг соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш ва жисмоний фаоллигини оширишга доир чора-тадбирлар тасдиқланди.
Энг илғор ҳарбийларга – мукофотлар ва имтиёзлар
Мамлакат Қуролли Кучларида ўз касбининг устаси унвони учун йиллик кўрик-танлов қандай ўтказилиши маълум бўлди.
Тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби ўзгартирилди
Тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомга қўшимчалар уч ой ўтгач кучга киради.
Пойтахтда Япония рақамли университети ташкил этилади
У АКТ, дастурий таъминотни ишлаб чиқиш, ахборот тизими ва компьютер тармоқларини бошқариш соҳалари ҳамда иқтисодиётнинг бошқа соҳалари бўйича кадрларни тайёрлайди.
Мамлакатдаги қўғирчоқ театрлари сони кўпаяди
Вазирлар Маҳкамасининг 30.11.2020 йилдаги «Республикада айрим давлат театрлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 754-сон қарори қабул қилинди.