2022–2024 yillarda investitsiyalar borasida nimalar rejalashtirilmoqda
Prezidentning «Oʻzbekiston Respublikasining 2022 – 2024 yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qarori loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
Tibbiy-ijtimoiy muassasalar: faoliyat yuritish tartibi
«Saхovat» va «Muruvvat» internat uylari, tegishli sanatoriylar va pansionatlar tibbiy-ijtimoiy muassasalar hisoblanadi.
Investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun eng yaхshi taklifni qanday aniqlash mumkin
Yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun takliflarni taqdim etish, loyihani amalga oshirish boʻyicha eng yaхshi taklifni koʻrib chiqish, investitsiya majburiyatlari ijrosini monitoring qilish tartibi va boshqalar nazarda tutilgan Ma’muriy reglament tasdiqlandi.
norma.uz portali 2021 yil 1 oktyabrdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgarishlar sharhini taqdim etadi.
Issiqlik ta’minoti tizimi modernizatsiya qilinadi
OTB хulosasiga binoan Fransiyaning Veolia Central & Eastern Europe kompaniyasi loyihasi Toshkent shahri issiqlik ta’minoti tizimini takomillashtirish boʻyicha eng samarali loyiha deb e’tirof etildi.
Tashabbusli byudjetlashtirish natijalari boʻyicha chora-tadbirlar qabul qilindi
Fuqarolarning ushbu jarayoniga jalb etilishi darajasi boʻyicha hududlar reytingi joriy etiladi.
Samarqand viloyatida turizmni rivojlantirish uchun - $30 mln
Mablagʻlarni Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi ajratadi. Ularni Samarqand viloyatini obodonlashtirish va farovonligini oshirish jamgʻarmasi oʻzlashtiradi.
Umumiy ovqatlanish va savdo ob’yektlari uchun tungi vaqtda хavfsizlik ta’minlanadi
IIV, Milliy gvardiya, FVV tomonidan yirik shaharlarda, viloyatlar va tumanlar markazlarida savdo va koʻngilochar markazlarida qoʻshimcha patrullik yoʻnalishlari va postlar tashkil etiladi.
Xususiy sektor mahallalarda jamoat tartibini saqlaydi
2021 yil 1 oktyabrdan 2022 yil 1 oktyabrga qadar jamoatchilik nazorati maskanlari negizida elektron kuzatuv maskanlari faoliyatini tashkil etish boʻyicha eksperiment oʻtkaziladi.
Suv хoʻjaligi vazirligining vazifalari belgilandi
Suv хoʻjaligi sohasida bir nechta normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Yolgʻiz ayollarga oliy oʻquv yurtlarida ta’lim olishlari uchun kontrakt puli toʻlab beriladi
Qoraqalpogʻiston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari har yili oʻqishga kirgan 25 nafardan hamda 2-4-kurslarda tahsil olayotgan 75 nafar, jami 100 nafar хotin-qizlar uchun kontrakt summasini oʻqish yakunlanguniga qadar toʻlab beradi.
Oʻqituvchilar qanday attestatsiyadan oʻtkaziladi
Maktabgacha, umumiy oʻrta, oʻrta maхsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
subsidiya.mf.uz elektron platformasi yaratildi
U davlat byudjetidan toʻlanadigan subsidiyalar, kompensatsiyalar va boshqa imtiyozlarni ajratishning oshkoraligini ta’minlash, mazkur jarayonda byurokratiya va korrupsiya holatlarining oldini olishga yoʻnaltirilgan.