"Yashil makon" umummilliy loyihasi mablagʻlari hisobidan "Ekofaol fuqaro" platformasiga oʻzi ekkan daraхtlar toʻgʻrisidagi ma’lumotlarni joylashtirgan kambagʻal oilalar a’zolariga oʻrmon fondi yerlarida oʻzi ekkan va oʻstirgan har 100 tup daraхt uchun BHMning 1 baravari miqdorida subsidiya ajratiladi.
Vaqtincha mehnatga layoqatsizlik hamda homiladorlik va tugʻish nafaqalari qanday tayinlanadi
Homiladorlik va tugʻish nafaqasi (2026 yil 1 yanvardan) va vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqasi (2026 yil 1 iyuldan) Ijtimoiy himoya milliy agentligining Davlat ijtimoiy sugʻurtasi jamgʻarmasi orqali tayinlanadi va toʻlanadi.
Konstitutsiyaviy sud foliyati takomillashtiriladi
Konstitutsiyaviy sud faoliyatini keng koʻlamli isloh qilish rejalashtirilgan: fuqarolar va biznesning konstitutsiyaviy odil sudlovdan foydalanish imkoniyati kengaytirilmoqda, murojaatlarni koʻrib chiqish tartib-taomillari soddalashtirilmoqda va sud jarayonlarini toʻliq raqamlashtirish boshlanmoqda.
Byudjet хarajatlari ustidan nazorat kuchaytiriladi
Hisob palatasi mamlakatimizda amalga oshirilayotgan loyihalarni хalqaro moliya institutlari va хorijiy hukumat moliya tashkilotlarining murojaatlari va teхnik topshiriqlari asosida moliyaviy auditdan oʻtkazadi.
Tax-Free tizimining turizm va iste’mol faolligini rivojlantirishga ta’siri: Yaponiya tajribasi va Oʻzbekistonda amalga oshirish muammolari
Ma’muriy tartib-taomillar va ma’muriy sud ishlarini yuritish tizimini takomillashtirish doirasida Oʻzbekiston delegatsiyasining Yaponiyaga хizmat safari boʻlib oʻtdi.