Тошкентда совуқ сувни вақтинча ўчириш амалга оширилади
«Сувсоз» ДУК водопроводларда босимнинг пасайиши ва жадвал бўйича совуқ сув ўчирилиши тўғрисида маълум қилди
Мактаб таълими – жаҳон тажрибасига таяниб
2018–2021 йилларда Ўзбекистон Республикаси халқ таълими тизимини янада такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастури (5.09.2018 йилдаги ПҚ–3931-сон қарор) тасдиқланди
Ҳудудларда тадбиркорликни ривожлантириш назорат қилинади
Президентнинг 11.09.2018 йилдаги қарори билан Ҳудудларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш комиссияси ҳамда тегишли ҳудудий гуруҳлар ташкил этилди
Товарларни ТИФ ТН кодлари бўйича таснифлаш билан сертификатланган экспертлар шуғулланади
Ташқи савдо вазирлиги эксперт ташкилотлари товарларни ТИФ ТН кодлари бўйича таснифлаш хизматларини кўрсатиши регламентини ишлаб чиқди. Лойиҳа ҚҲТБТ порталида муҳокама қилинмоқда
Давлат ташкилотлари юрисконсультларини келишиш тартибига 5 та ўзгартириш
Адлия вазирининг буйруғи (рўйхат рақами 2864, 8.09.2018 й.) билан Юридик хизмат ходимини лавозимга тайинлаш ва озод килиш масалаларини адлия органлари билан келишиш тартиби тугрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Текширувлар, хронометраж ва камерал назоратдан солиқ органларига кўпроқ маблағ келиб тушади
Солиқларни қўшимча ҳисоблаш ва улар бўйича жарима санкцияларини қўллашдан тушган маблағларни ДСҚ фойдасига қайта тақсимлаш муҳокама қилинмоқда. Ҳукумат қарорининг тегишли лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган
Халқ таълимидаги ислоҳотларни иккита янги жамғарма қўллаб-қувватлайди
Халқ таълими вазирлигида таркибий ислоҳотлар бошланди. Президентнинг 5.09.2018 йилдаги «Халқ таълими тизимига бошқарувнинг янги тамойилларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ–3931-сон қарори бунга замин яратди
Кадрлар хизматларининг иши регламентланади
ҚҲТБТ порталида давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек устав капиталидаги давлат улуши 50%дан ортиқ бўлган ташкилотларда кадрлар ишини юритиш тартибини белгиловчи низом лойиҳаси жойлаштирилган
Автомобилга ишончномаларни ваколатларни бошқа шахсларга ўтказиш ҳуқуқи билан беришга рухсат этилиши мумкин
Транспорт воситаларини бошқариш ва тасарруф этишга ваколатларни расмийлаштириш қоидаларига киритиладиган ўзгартиришлар муҳокамага қўйилди
ХУМШнинг фойдаланиш харажатлари ҳисобини юритиш ва тўлаш автоматлаштирилади
ҚҲТБТ порталида республикамиздаги барча кўп квартирали уйларни фойдаланиш харажатлари учун тўловлар ҳисобини юритишнинг интеграциялаштирилган тизими – www.oboduy.uz кўп квартирали уйда яшовчининг электрон картасига улаш режалаштирилган лойиҳа муҳокама қилинмоқда
«Пластик»да тўловни бекор қилиш осонлашди
Uzcard компанияси «карта ҳисобрақамидаги пул маблағларини холдирлаш» хизмати ишга тушганлигини хабар қилди, бу карта сақловчисига товарларни (хизматларни) олгунга қадар маблағларни «музлатиб туриш» имконини беради
Жойига чиққан ҳолда ўтказиладиган камерал текширув: мавзуга оид ва экспресс-ўрганишларни қандай амалга ошириш таклиф этилмоқда
ҚҲТБТ порталида Давлат солиқ хизмати органи томонидан мавзуга оид ва экспресс-ўрганишларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳаси муҳокама қилинмоқда
Telegramда статистика ҳақида фейк канал пайдо бўлди
Давлат статистика қўмитаси сохта Telegram-канал пайдо бўлганлиги, унинг маъмурлари қўмита логотипидан қонунга зид равишда фойдаланган ҳолда фойдаланувчиларни чалғитаётганлиги ҳақида огоҳлантирди
9 хонали телефон рақамига ўтиш жадвали маълум қилинди
10 сентябрдан телекоммуникация тармоқларини 9 хонали телефон рақамлари тизимига ўтказиш бошланди, бу жараён 2018 йилнинг охирида якунига етади, дея хабар берди Ахборот ва коммуникациялар вазирлиги
Бизнесни текшириш: янги қоидалар
Бош прокурорнинг буйруғи (7.09.2018 йилда 3067-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувларни келишиш ва ўтказиш тартиби ҳақидаги вақтинчалик низом тасдиқланди
Бюджетни тўлдириш: тома-тома кўл бўлур
Солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни ўз вақтида тўлаш керак. Агар тўлов муддати ўтказиб юборилган бўлса, кечиктирилган ҳар бир кун учун пеня тўлашга тўғри келади. Ҳаммаси оддийдек туюлади, бироқ амалиётда инсофли солиқ тўловчилар ҳам пеня тўлаган ҳолатлар учраган
Хусусий таълим муассасаларига – янги имтиёзлар
Президентнинг 5.09.2018 йилдаги ПҚ–3931-сон қарори билан нодавлат таълим муассасалари учун бир қатор солиқ ва божхона имтиёзлари назарда тутилган