Президентнинг 27.06.2018 йилдаги Фармони билан «Yoshlar – kelajagimiz» давлат дастури тасдиқланди
Яримўтказгичлар физикаси ва микроэлектроникани ривожлантириш билан янги ИТИ шуғулланади
Мирзо Улуғбек номидаги ЎзМУ Физика факультети Яримўтказгичлар физикаси ва микроэлектроника лабораторияси негизида Яримўтказгичлар физикаси ва микроэлектроника ИТИ ташкил этилмоқда
Иш ҳақидан солиқлар ва бошқа тўловларни қандай қилиб тўғри ушлаб қолиш керак?
Солиқ солиш – иш ҳақини ҳисоблашдаги энг мураккаб жараён. «Norma» профессионал ривожланиш марказида бўлиб ўтадиган «Иш ҳақи – бошланғич маълумотдан амалиётгача» навбатдаги ўқув курсида ана шу мавзу ёритилади. Машғулотлар 2 июлдан бошланади
1 июлдан БЮДни тўлдириш тартибига қандай ўзгартириш киритилади
Давлат божхона қўмитасининг қарори (25.06.2018 йилда 2773-2-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан Божхона юк декларациясини тўлдириш тартиби тўғрисидаги йўриқномага тузатишлар киритилди
Ҳисоб палатаси қандай ишлайди
ҚҲТБТ порталида ташқи аудит ва молиявий назорат олий органи фаолиятини ташкил этиш масалалари қайд этилган «Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси тўғрисида»ги Қонун лойиҳаси муҳокама қилина бошлади
ТМЗ, асосий воситалар, чет эл валютасидаги активлар ва мажбуриятлар ҳисоби қандай ўзгартирилади
ҚҲТБТ порталида Бухгалтерия ҳисоби миллий стандартларига (БҲМС) импорт қилинган товар билан амалга ошириладиган операциялар ва курс фарқини ҳисобда акс эттириш билан боғлиқ ўзгартиришлар киритишга доир лойиҳалар муҳокама қилина бошлади
Депутатлар хусусий мулк ҳуқуқини бузганлик учун жавобгарликни кучайтиришни таклиф этмоқдалар
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг мажлисида ишбилармонлик муҳитини яхшилашга йўналтирилган бир қатор қонун лойиҳалари кўриб чиқилди
«Бўйин товловчиларга» қарши кураш қандай кучайтирилади
Хронометраж, паспортлаштириш, рейдлар, оффшор зоналар билан тузилган битимларни мониторинг қилиш, солиққа оид ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар бериш учун веб-портал ва электрон тизимлар – давлат солиқ тўлашдан бўйин товлашга қарши қандай ҳаракат қилишини кўриб чиқамиз
Солиқчилар кўпроқ олишади, уларнинг иши KPI бўйича баҳоланади
1 августдан солиқ органлари ходимларининг лавозим маоши 1,7 бараварга оширилади. Яна улар назорат тадбирлари натижаси бўйича ундирилган солиқларнинг 10%ига қадар миқдорда мукофот оладилар. Солиқчилар ишининг самарадорлиги тасдиқланган мезонлар (KPI) бўйича аниқланади
Солиқ органлари бизнес учун айрим солиқларни ўзлари ҳисоблайдилар
Президентнинг 26.06.2018 йилдаги «Давлат солиқ хизмати органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори имзоланди
Солиқ ислоҳотини жорий этишга шошмаслик керак
Давлатимиз раҳбари бошчилигида ўтказилган видеоселектор мажлисида Ўзбекистон солиқ тизимини ислоҳ қилиш масалалари муҳокама этилди
Тижорат ташкилотлари диққатига: молиявий аҳвол тўғрисидаги статистика ҳисоботига қўшимчалар киритилди
Давстатқўмнинг қарори (23.06.2018 йилда 2956-3-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан унинг янги таҳрирдаги шакли тасдиқланди
Ҳарбий хизматчилар фарзандларининг олий таълим муассасаларига ўқишга кириши учун тавсиянома 3 йил амал қилади
Вазирлар Маҳкамасининг 22.06.2018 йилдаги 462-сон қарори билан Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ҳарбий хизматчилари фарзандларининг квота асосида республика олий таълим муассасаларига ўқишга кириши учун тавсияномалар бериш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
СТИРни ЯИДХП орқали олиш мумкин
Энди ЯИДХПда «Давлат солиқ қўмитаси томонидан рўйхатдан ўтказиш ва солиқ тўловчининг идентификация рақамини бериш тўғрисида гувоҳнома» шакллантирилиши мумкин
Алкоголни ишлаб чиқариш ва сотиш – бизнесни нималар кутмоқда
Алкоголь оборотида ўзгаришлар кузатилмоқда. Маҳсулотнинг камида 10%ини экспорт қилиш мажбуриятини юклайдилар, таълим муассасаларидан камида 100 метр нарида бўлган барча савдо шохобчаларида алкоголь сотишга рухсат берадилар, солиқ солишнинг янги тартиби ва маҳсулотни ҳисобга олиш тизимини жорий этадилар. Иқтисодий шарҳловчи Жорилла Абдуллаев ушбу чоралар қанчалик самара беришини таҳлилдан ўтказди
Ўзбекистон халқаро ислом академиясига қабул - ижодий имтиҳон асосида
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 22 июндаги 466-сон “Ўзбекистон халқаро ислом академияси фаолиятини ташкил этиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори эълон қилинди
Китобларни вақтида олдилар
«Norma» нашриёти knigi.uz китоб интернет-дўконининг дастлабки мижозлари ўз буюртмаларини олдилар. Қорақалпоғистонлик Бауиржан Тузекенов ҳам улар сирасига киради. Шу муносабат билан у мухбиримизнинг саволларига жавоб берди
“Чиройли” авторақамларнинг нархлари тушди
Жисмоний ва юридик шахсларга автотранспорт воситалари учун рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгиларини оширилган тўлов ставкалари бўйича беришда “Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ ахборот тизимида аукцион ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритилди
Фарғона вилоятида врачларнинг касбий фаолиятини эксперт комиссиялари текширади
Вазирлар Маҳкамасининг 18.06.2018 йилдаги 456-сон қарори билан Тиббиёт ташкилотлари врачларининг касбий фаолиятини ўрганиш тартиби тўғрисида Низом тасдиқланди