Миллий гвардиянинг ваколатлари кенгайтирилмоқда
Хусусан, уларга майда безорилик тўғрисидаги баённомаларни расмийлаштириш ҳуқуқи берилмоқда.
Ўзбекистонда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганлигининг 75 йиллиги нишонланади
Ҳар йили “Инсон ҳуқуқлари” ўн кунлиги ҳамда барча умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва олий таълим муассасаларида Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинган кунга бағишланган умуммиллий дарс ўтказилади.
Тўлов ташкилотларини лицензиялаш тартиби тасдиқланди
Марказий банк тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини ташкил этиш ва юритишга доир талабларни белгилади.
Етказиб бериш хизмати фаолияти соддалаштирилди
Хусусан, айрим икки ёки уч ғилдиракли транспорт воситаларини бошқариш учун ҳайдовчилик гувоҳномаси бўлиши шартлиги тўғрисидаги талаб бекор қилинади.
Тадбиркорларнинг ҳисоб рақамларидан пул маблағларини ноқонуний ечиб олганлик учун жавобгарлик белгиланмоқда
Маъмурий жазо қўллангандан сўнг содир этилган қилмиш жиноий жавобгарликни келтириб чиқаради.
Фуқаролик жамияти қандай ривожланади
Вазирлар Маҳкамаси фуқаролик жамиятларига кўмаклашиш ва уларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларини янада такомиллаштиришга қаратилган 26 банддан иборат “Йўл харитаси”ни тасдиқлади.
Дори воситалари нархлари устидан назорат кучайтирилди
Нархлар ошириб юборилганлиги ҳақида “Soliq hamkor” ахборот тизими орқали хабар бериш мумкин бўлади.
Янги Конституция нормаларини амалга ошириш бўйича чоралар белгиланди
Президент Фармони билан кўпгина соҳаларда қатор ислоҳотлар илгари сурилмоқда.
Самарқанд шаҳрида Бутунжаҳон шахмат олимпиадасига тайёргарлик кўриш бошланди
Умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва олий таълим муассасаларида “Мактаб лигаси”, “Академик лицей лигаси” “Профессионал таълим муассасалари лигаси” ва “Талабалар лигаси” шахмат мусобақалари ҳар йили ўтказилади.
Миллий антидопинг агентлиги қайта ташкил қилинди
У республика ижро этувчи ҳокимият органи мақомига эга бўлиб, ўз фаолиятида Президент ҳамда Вазирлар Маҳкамасига ҳисобдордир.
2023 йил 9 июль куни муддатидан илгари Президент сайлови ўтказилади
Президентнинг “Муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини тайинлаш тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди.
Cайлов кодексида муддатдан илгари сайловларни ўтказиш вақтлари белгиланмоқда
Ўзгаришлар янги Конституция қабул қилиниши муносабати билан киритилмоқда.
Қандай дори воситалари рецептсиз сотилади
Рецептсиз бериладиган дори воситалари рўйхати Соғлиқни сақлаш вазирлиги сайтида эълон қилиб борилади.
Огоҳлантириш муддатини ходимнинг розилигисиз пулли компенсация билан алмаштириш мумкинми
Ишлаб чиқариш ташкилотида қўл меҳнати автоматлаштирилиши туфайли ходимларни қисқартириш режалаштирилмоқда. Қисқартирилаётган ходимларга икки ой олдин огоҳлантириш берилди. Аммо раҳбар уларни тезроқ ишдан бўшатишни талаб қилмоқда, чунки янги технология аллақачон жорий этилмоқда ва бу ходимларни ишлаб чиқаришда ушлаб туришнинг маъноси йўқ.
Хотира ва қадрлаш кунини қандай нишонлаймиз
1941-1945 йиллардаги уруш ва меҳнат фронти фахрийлари ўз хоҳишларига кўра санаторийларга бир нафар кузатувчиси билан бирга бепул юборилади.
Кластер сиёсати концепцияси ишлаб чиқилди
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида “Кластер” ва “Кластер сиёсати”нинг ягона концепцияси тўғрисида”ги қарор лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Туризмни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди
Улар орасида – Давлат бюджетидан маҳаллий авиақатнов йўналишларини субсидиялаш учун қўшимча 30 млрд сўм миқдорида маблағ ажратиш бор.
Қўшимча таътилнинг давомийлиги ўзгарса, уни қандай ҳисоб-китоб қилиш керак
Агар йил давомида қўшимча таътил кунларининг сони ўзгарса, иш стажи учун уларни қандай тўғри ҳисоб-китоб қилиш, бунда қандай омилларни ҳисобга олиш кераклигини эксперт ва «Норма» кадрлар хизмати раҳбари Валерия ЛЯНДРЕС тушунтирди.
Янги МКда бухгалтернинг иши учун муҳим жиҳатлар
Янги Меҳнат кодексининг кучга кириши нафақат кадрлар хизматларининг, балки бухгалтерларнинг ҳам ишида акс этади. Янги МК ишлаб чиқувчилари – Алексей НИЯЗМЕТОВ ва Юрий ФЕОКТИСТОВ бухгалтер ўз ишида кодекснинг қандай асосий жиҳатларини ҳисобга олиши кераклиги ҳақида buxgalter.uz учун махсус гапириб беришди.
Марказий банк бошқаруви 4 майдаги йиғилишда асосий ставкани йиллик 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Президент стипендиялари қандай берилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан олий таълим муассасалари талабаларини моддий ҳамда ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қарор қабул қилинди.