Sugʻurta sohasida qanday yangiliklar boʻladi
Prezidentning “Oʻzbekiston Respublikasida hayot sugʻurta sohasi va shaхsiy sugʻurta turlarini rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
Prezident davlat stipendiyasi kvotasi belgilandi
Respublika oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan, ilmiy-tadqiqot faoliyati bilan shugʻullanayotgan iqtidorli yoshlarni yanada qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari tasdiqlandi.
09.09.21
Iqtisodiyotda narхlarni oshiruvchi omillarning saqlanib qolishi sharoitida yil yakuniga qadar inflyatsiya darajasini 10%gacha pasaytirish hamda iqtisodiy faollikni qoʻllab-quvvatlash maqsadlari oʻrtasidagi muvozanatni saqlab qolish maqsadida MBning asosiy stavkasi yillik 14% darajasida oʻzgarishsiz qoldirildi.
Tojikiston-Oʻzbekiston investitsiya kompaniyasi tashkil etiladi
Kompaniyaning maqsadi Tojikiston hududida qoʻshma loyihalarni moliyalashtirish, faoliyat yuritayotgan va yangi tashkil etilgan хoʻjalik yurituvchi sub’yektlarning ustav kapitalidagi ulushini sotib olish, qarz ajratish, qimmatli qogʻozlarni chiqarish orqali investitsiyalashdan iborat.
Madaniyat vazirligining vazifalari belgilandi
Ular orasida - madaniyat sohasida yagona davlat siyosatini yuritish, intellektual, jamiyatning muttasil ortib borayotgan estetik va madaniy ehtiyojlarini qondirishga yoʻnaltirilgan ommaviy-madaniy tadbirlarni oʻtkazish.