Микробизнес учун энди бухгалтер керак эмас
Мамлакатимизда тадбиркорлик субъектлари фаолияти учун қулай шарт-шароитлар яратилмоқда. Бу борада 2022 йилда тадбиркорлар билан ўтказилган «Очиқ мулоқот»да Давлат раҳбари томонидан белгиланган топшириқларга асосан 2023 йил 1 январдан бошлаб айланмадан олинадиган солиқни қатъий белгиланган суммада тўлаш тартиби жорий этилди.
Давлат харидлари электрон тизими операторларига талаблар кучайтирилмоқда
Операторларнинг устав фонди 7,5 млрд сўмдан кам бўлмаслиги лозим.
Товарлар божхона транзити режимига қандай жойлаштирилади
Транзит декларациясини божхона органига тақдим этиш ва расмийлаштириш билан боғлиқ бўлган операциялар «Е-Транзит» автоматлаштирилган ахборот тизими орқали амалга оширилади.
Таснифлаш кодлари ўзгарган маҳсулотлар рўйхати тасдиқланди
Янги кодлар Товарларни тавсифлаш ва кодлашнинг уйғунлаштирилган тизимига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилганлиги муносабати билан киритилмоқда.
Крипто-активлар айланмаси соҳасида махсус режим иштирокчиларини рўйхатга олиш тартиби белгиланмоқда
Рўйхатдан ўтган иштирокчилар 12 ой ичида тажриба-синов лойиҳасини амалга оширишлари лозим.
Давлат бюджети маблағлари миқдорлари тасдиқланди
Президент қарорига асосан 2023 йилда ижтимоий солиқ тушумлари бўйича 2022 йилда амал қилган тақсимлаш меъёрлари сақлаб қолинади.
Давлат хизматчилари фаолиятининг самарадорлиги қандай баҳоланади
Баҳолаш натижалари устамалар қўллаш ва лавозим бўйича кўтарилишда инобатга олинади.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлашнинг табақалаштирилган тизими жорий этилмоқда
Республиканинг барча туман (шаҳар)лари 5 та тоифага тақсимланади, тоифалардан келиб чиққан ҳолда тадбиркорларга имтиёз ва субсидиялар ажратилади.
Давлат бюджети - 2023: асосий кўрсаткичлар
30.12.2023 йилдаги “2023 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги ЎРҚ-813-сон Қонун кучга кирди.
Солиқ кодексига тузатишлар киритилди
СКга ўзгартиришлар ва қўшимчалар ўтаётган йилнинг сўнгги кунида тасдиқланди. Бу ҳақда Молия вазирлиги Юридик ва жисмоний шахсларга солиқ солиш ҳамда божхона имтиёзларини қўллаш тартибига киритилаётган ўзгартиришлар тўғрисида Ахборот хабарини эълон қилган ҳолда маълум қилди.
2023-2025 йилларда Ўзбекистоннинг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури тасдиқланди
Дастур мамлакатнинг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини яхшилаш, қишлоқларни янада ободонлаштириш, қулай тадбиркорлик ва инвестиция муҳитини яратишга қаратилган.
Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институтининг вазифалари белгиланди
Шунингдек, Президентнинг қарори билан Институтнинг тузилмаси ва Устави, ходимларининг меҳнатига Ягона тариф сеткаси бўйича ҳақ тўлаш разрядлари ҳам тасдиқланди.
Давлат бюджети харажатлари оширилди
Ўзбекистон Республикасининг консолидациялашган бюджети тақчиллигининг чекланган миқдори ва 2022 йилда республика бюджетидан ажратиладиган маблағларнинг чекланган миқдорлари ўзгарди.
Янги Меҳнат кодекси: иш ҳақини тўлаш (3-қисм)
Биз юридик фанлар номзоди, янги МК ҳаммуаллифларидан бири Михаил ГАСАНОВ ва «Нормa» эксперти, ҳуқуқшунос Ленара Ҳикматованинг янги Меҳнат кодекси бўйича иш ҳақи борасидаги тушунтиришларини беришда давом этамиз.
Давлат органларида ички аудит қандай ўтказилади
Вазирлик ва идораларнинг ички аудит объектида хавф даражасига таъсир қилувчи омиллар белгиланмоқда.
Янгиланган Ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатураси жорий этилмоқда
Жаҳон божхона ташкилоти томонидан жаҳон савдосида бўлган товарларнинг халқаро таснифини уйғунлаштириш мақсадида Товарларни тавсифлаш ва кодлашнинг уйғунлаштирилган тизимига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилган.
Мактаб дарсликларига хавфсизлик талаблари белгиланди
1 синф ўқувчиларининг ўқув дарслиги вазни 300 граммдан ошмаслиги лозим.
2023-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция дастури тасдиқланди
Дастур инвестиция жараёнларини жадаллаштириш ва тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни фаол жалб қилиш, юқори даромадли иш ўринларини яратиш ва аҳоли бандлигини таъминлашга йўналтирилган.
Сенаторлар томонидан 2023 йил учун Давлат бюджети маъқулланди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўттиз олтинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Алкоголь ишлаб чиқарувчиларга солиқ хавфи мезонлари тасдиқланди
ДСҚнинг қарори билан 2 та юқори ва 4 та ўрта хавф мезонлари белгиланмоқда.
Самарқанд Янги Ўзбекистоннинг туризм дарвозаси бўлади
Самарқанд вилояти авиа, темир йўл ва автомобиль транспорти билан боғланган ҳамда аэропортни республика ҳудудлари билан боғлаш имконини берувчи йирик транспорт-логистика хабига айлантирилади.
Фуқаролар йиғини кенгашлари солиқ тушумларини бир қисмини сарфлашади
Тегишли ҳуқуқий эксперимент республика худудларида жорий этилади.
Давлат солиқ қўмитаси янги ташкил этилган иш ўринларини ҳисобга олади
Давлат солиқ қўмитасининг автоматлаштирилган дастури тадбиркорлик билан шуғулланувчи юридик шахслар томонидан, якка тартибдаги тадбиркорлар, ўзини ўзи банд қилган фуқаролар, деҳқон хўжаликлари ҳисобидан яратилган янги иш ўринлари тўғрисида маълумотларни шакллантиради.
1 январдан нималар ўзгаради
Norma.uz портали 2023 йил 1 январдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Республикамизда гимнастика қандай ривожлантирилади
Кейинги йилдан бошлаб мактабгача таълим ташкилотлари ва ўрта мактабларда «Гимнастикага илк қадам» ва «Болалар учун гимнастика» дастурлари жорий қилинади.
Давлат органларининг функциялари ягона реестрда акс эттирилади
Шунингдек уюшма ва бошқа хўжалик бирлашмаларига давлат ҳокимияти ваколатларини бериш амалиётидан воз кечилмоқда.
2022 йил 30 декабрь – қисқартирилган иш куни бўладими
2022 йил 31 декабрь – ишланмайдиган кун. Шу муносабат билан 2022 йил 30 декабрдаги кундалик иш давомийлиги камаядими? Саволга эксперт ва «Норма» кадрлар хизмати раҳбари Валерия ЛЯНДРЕС жавоб берди.
Маъмурий ислоҳотлар бошланди
Мустақил фаолият юритувчи республика ижро этувчи ҳокимият органларининг сони 61 тадан 28 тагача, шу жумладан вазирликлар сони 25 тадан 21 тагача қисқартирилади.