ЖШДСга оид имтиёзларни қўллаш учун ЯИДХП орқали мурожаат этиш лозим
Ушбу хизматни олиш учун ЭРИ билан тасдиқлаш талаб этилмайди
Нафақа олиш учун онлайн ариза берилади
Кам таъминланган оилаларга ижтимоий нафақалар «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали тайинланади.
Бир қатор ҳуқуқбузарликлар бўйича жавобгарлик кучайтирилмоқда
Шунингдек пиво билан улгуржи савдо қилишга доир фаолиятни амалга ошириш учун хабардор қилиш тартиби белгиланмоқда.
Шахсга доир маълумотларга ишлов бериш тартиби тасдиқланди
Маълумотларга ишлов беришга розиликда акс эттирилиши лозим бўлган маълумотлар рўйхати тасдиқланди.
Иш ҳақи, пенсиялар ва нафақалар миқдори оширилади
Хусусан, бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи, пенсиялар ва нафақалар миқдори 7 фоизга оширилади.
Ижтимоий соҳа лойиҳалари ҚҚС бўйича имтиёзга эга бўлди
Халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари билан амалга оширилаётган лойиҳаларни янада жадаллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
Статистика ҳисоботининг янги шакллари тасдиқланди
Ҳисоботлар сони қисқартирилди. Статистика ҳисоботининг амалдаги шакллари 2024 йил 1 январдан бошлаб ўз кучини йўқотади.
Давлат кичик ва ўрта бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлайди
Тасдиқланган чоралар орасида – тадбиркорликка ўқитиш, кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаштириш ҳамда бизнес жараёнларининг барча босқичларида доимий ҳамроҳлик қилиш бор.
«Банклардаги омонатларни ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида» қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди
У Омонатларни кафолатлаш агентлигининг фаолияти тўғрисида умумий қоидалар, унинг мақсадлари, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, Агентликнинг бошқарув органларини тайинлаш мезонларини назарда тутади.
«Ўсимликларни ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги ўсимликларни ҳимоя қилиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органи этиб белгиланди.
Қандай муассасалар қуролга эгалик қилиш рухсатномаси учун тиббий хулоса беради
«Қурол тўғрисида»ги Қонунга мувофиқ махсус хизмат вазифаларига эга фуқаролар қуролга эгалик қилишга қарши кўрсатмалар мавжуд эмаслиги юзасидан тиббий текширувлардан ўтадилар.
Кичик ва ўрта бизнесни қандай қўллаб-қувватлашади
Тадбиркорликни ривожлантириш компанияси томонидан тадбиркорларга тақдим этиладиган молиявий қўллаб-қувватлаш инструментлари тасдиқланмоқда.
Микромолия хизматлари бозори кенгайтирилади
Хусусан, 2024 йил 1 январдан бошлаб микроқарзнинг энг юқори миқдори 50 млн сўмдан 100 млн сўмгача оширилади.
Ўқувчилар бошланғич ҳарбий тайёргарликка қандай ўқитилади
Таълим муассасаларида чақирувга қадар бошланғич тайёргарликни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Деҳқон хўжалиги учун ажратиладиган ер участкасининг ўлчами оширилди
Ер кодекси ва «Деҳқон хўжалиги тўғрисида»ги Қонунга тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Спорт мактабларига ҳужжатларни қабул қилиш бўйича регламент тасдиқланди
Энди ЯИДХПда ушбу соҳадаги хизматлар тақдим этилади.
Чет эл фуқароларини Ўзбекистонга ЯИДХП орқали таклиф қилиш мумкин
Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни Ўзбекистонга таклиф қилиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш регламенти тасдиқланди.
Валюта операцияларида нималарни ўзгартириш режалаштирилмоқда
Марказий банк бошқарувининг «Ўзбекистон Республикасида валюта операцияларини амалга ошириш қоидаларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.