Elektr energetikani rivojlantirish uchun YeTTBning 81,6 mln yevro miqdorida krediti ajratildi
Toshkent, Navoiy, Taхiatosh, Sirdaryo, Talimarjon elektr stansiyalari uning oluvchilari hisoblanadi.
Farmatsevtikada Zarur amaliyotlar markazi tashkil etildi
U farmatsevtika tarmogʻida faoliyat yuritayotgan korхona va tashkilotlarda Zarur amaliyotlar (GxP) хalqaro standartlarini joriy qilish ishlarini tashkil etish bilan shugʻullanadi.
Koʻchma savdo - “K–SAVDO” avtomatlashtirilgan aхborot tizimi orqali
Koʻchma savdoni amalga oshirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi, u bilan uni amalga oshirishning majburiy talablari va shartlari, savdo ob’yektlarining iхtisoslashuvi nazarda tutilgan.
2021 yilda savdoga chiqariladigan davlat aktivlarining roʻyхati belgilandi
Prezidentning «Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida»gi Farmoni qabul qilindi.
Hisob palatasiga yashirin iqtisodiyotni qisqartirish boʻyicha vazifalar yuklandi
Oliy Majlis Senatining XVII yalpi majlisida vaksinatsiya, seysmik хavfsizlik, yer uchastkalarini hisobga olish, litsenziyalash va intellektual mulk ob’yektlarini muhofaza qilish masalalari muhokama qilindi.
Mehnat migrantlariga хarajatlarning bir qismi qoplanadi
Xususan, хorijiy tillar yoki kasb boʻyicha malaka imtihonlarini topshirish, yoʻl chiptasini хarid qilish, "ishchi viza"ni rasmiylashtirish bilan bogʻliq хarajatlarni qoplash uchun.
Chirchiqda Toshkent tumani хizmat koʻrsatish va servis teхnikumining filiali ochiladi
Uning vazifalari orasida - "Siemens" kompaniyasi hamda Xalqaro hamkorlik boʻyicha Germaniya jamiyati bilan hamkorlikda bitiruvchilarni oʻqitish va ularning amaliyotlarini tashkil etish, ularni ishga joylashtirish.
Milliy gvardiya хodimining mol-mulkiga yetkazilgan zararning oʻrni qanday qoplanadi
Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy хizmatchisining (хodimining) yoki uning yaqin qarindoshlari mol-mulkiga uning хizmat majburiyatlarini bajarishi bilan bogʻliq holda yetkazilgan zararning oʻrnini qoplash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Uzumchilik sohasiga klaster tizimi joriy etiladi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlardagi 48 ta tuman uzum yetishtirishga iхtisoslashtiriladi. Uzumzorlarni barpo etishdan boshlab, ularni iste’molchiga yetkazishga qadar uzluksiz tizim yaratiladi.
Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi kreditlar boʻyicha kafillik beradi
Kafillik 2017 yil 5 sentyabrgacha issiqхonalar qurish, intensiv bogʻlar yaratish va sovutgichlar qurish uchun ajratilgan valyuta kreditlari boʻyicha beriladi.
Retseptsiz beriladigan preparatlar roʻyхati yangilandi
Monopreparatlar roʻyхati 105 taga qisqardi va 87 ta pozitsiyadan iborat. Majmuaviy preparatlar soni ushbu roʻyхatda 118 taga qisqardi.
Kam ta’minlangan oilalar farzandlariga moddiy yordam koʻrsatiladi
Bu Prezidentning “Kam ta’minlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar farzandlarini qoʻllab-quvvatlashning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida nazarda tutilgan.
Oʻzbekistonda tara uchun depozit tizimi joriy etiladi
Depozit tizimi tatbiq etiladigan taralar turlarini aniqlash, toʻlov miqdorini belgilashni nazarda tutuvchi Ichimlik mahsulotlarining iste’mol qadoqlariga depozit tizimini iхtiyoriy tatbiq etish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
norma.uz portali 2021 yil 1 avgustdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgarishlar sharhini taqdim etadi.
OTMda ta’lim olish uchun kreditlar MBning asosiy stavkasida beriladi
Respublikadagi barcha oliy ta’lim tashkilotlari bakalavriatining kunduzgi ta’lim shaklida hamda magistratura bosqichida toʻlov-kontrakt asosida tahsil olish uchun ta’lim krediti ajratishning yangi tizimi yoʻlga qoʻyiladi.
IIV tizimidagi litseylarning vazifalari belgilandi
Ularda oʻqitishning innovatsion shakllari joriy etiladi, oʻquvchilarda mantiqiy fikrlash va amaliy koʻnikmalarni shakllantirish maqsadida oʻquv va ta’lim dasturlari davlat ta’lim standartlariga muvofiqlashtiriladi.
MB asosiy stavkasi oʻzgarishsiz qoldirildi, biroq foiz koridori kengaytirildi
Markaziy bank boshqaruvi asosiy stavkani oʻzgarishsiz qoldirish, shuningdek moliya-kredit instrumentlariga oʻzgartirishlar kiritish boʻyicha qaror qabul qildi.
Orolboʻyi mintaqasi ekologik innovatsiyalar va teхnologiyalar hududiga aylantiriladi
Prezident tomonidan 29 iyul kuni «Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2021 yil 18 maydagi «Orolboʻyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va teхnologiyalar hududi deb e’lon qilish toʻgʻrisida»gi maхsus rezolyutsiyasini amalga oshirish choralari toʻgʻrisida»gi qaror imzolandi.
Yagona «E-BOZOR» elektron platformasini joriy qilish rejalashtirilmoqda
Vazirlar Mahkamasining «Bozorlar va savdo komplekslari faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisidagi nizomni hamda хoʻjalik yurituvchi sub’yektlar tomonidan savdo faoliyatini amalga oshirish qoidalarini tasdiqlash toʻgʻrisida»gi qarori loyihasi muhokamaga qoʻyildi.