Бу Президентнинг 22.01.2018 йилдаги «2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Фармонида назарда тутилган
Йўловчи божхона декларацияси шаклига ўзгартиришлар киритилди
Давлат божхона қўмитасининг қарори (рўйхат рақами 2606-3, 2018 йил 17 январь) билан Йўловчи божхона декларациясини тўлдириш ва расмийлаштириш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Бизнесда ҳуқуқбузарликлар учун жиноят ишларини қўзғатиш - фақат прокурорнинг розилиги билан
Бундай янгилик Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тасдиқланган Президентнинг 22.01.2018 йилдаги Фармонида сақланади
Иш берувчиларга пропискасиз шахсларни ишга қабул қилганлик учун жарима солиш тўхтатилади
Президентнинг 22.01.2018 йилдаги Фармони билан вақтинча ёки доимий пропискасиз ёхуд турган жойи бўйича ҳисобда турмаган фуқароларни ишга қабул қилишга бўлган тақиқни, шунингдек, иш берувчининг мазкур тақиқни бузганлиги учун жавобгарлигини бекор қилиш назарда тутилмоқда
Ўзбекистонда узунлик, масса, вақт ва бошқа ўлчамлар қандай белгиланади
Вазирлар Маҳкамасининг 10.01.2018 йилдаги 21-сон “Ўзбекистон Республикасида ўлчам бирликларини қўллаш тўғрисида”ги қарори эълон қилинди
ЭИЗга инвестиция лойиҳасини қандай жойлаштириш мумкин
Вазирлар Маҳкамасининг 16.01.2018 йилдаги 29-сон қарори билан Эркин иқтисодий зоналар ҳудудида жойлаштириш учун инвестиция лойиҳаларини танлаб олиш ва эркин иқтисодий зоналар қатнашчиларини рўйхатдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Шахсий маълумотлар қонун билан ҳимоя қилинади
Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг умумхалқ муҳокамаси учун эълон қилинган лойиҳасида шахсий маълумотларнинг ҳуқуқий мақомини ўрнатиш ва уларни ҳимоялаш механизмини такомиллаштириш кўзда тутилган эди
Монополистлар маҳсулотининг биржа савдоси: алоҳида харидор ва тўғридан-тўғри шартномалар бўлганда
Президентнинг 17.01.2018 йилдаги «Мамлакат иқтисодиётининг тармоқларини талаб юқори бўлган маҳсулот ва хом ашё турлари билан барқарор таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Қарори билан монополист корхоналарнинг айрим турдаги маҳсулотларини реализация қилиш тартиби аниқлаштирилди
Барча ЯТТлар савдосида ҳисобга олишнинг янги тартиби
Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитасининг қарори (29.12.2017 йилда 2958-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан Савдо фаолиятини амалга оширувчи якка тартибдаги тадбиркорларнинг даромадларини ва товар операцияларини ҳисобга олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
2018 йил учун Давлат дастури тасдиқланди
Президентнинг 22.01.2018 йилдаги “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида” Фармони қабул қилинди