Уй-жойни сотиб олиш учун субсидиялар бериш муддати узайтирилди
Субсидия олиш учун 2020 йил 31 декабргача тақдим этилган аризалар бўйича субсидияларни бериш муддати 2021 йил 1 декабрга қадар узайтирилади.
Ҳоким ўринбосарларига шахсий жавобгарлик юкланади
Маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари ўринбосарларининг фаолияти ҳар чорак якуни бўйича маҳаллий вакиллик ҳокимияти органлари йиғилишларида танқидий муҳокама қилинади ҳамда баҳоланади.
Инвестиция лойиҳалари давлат ҳисобидан инфратузилма билан таъминланади
Инвесторнинг қиймати 200 млрд сўмдан ошадиган, унинг ўз маблағлари улуши 25%дан кам бўлмаган лойиҳалари зарур ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминланади.
Қимматбаҳо тошлар ва қимматбаҳо металларнинг муомалада бўлиш соҳаси қонун билан тартибга солинди
Қимматбаҳо тошлар ва қимматбаҳо металларнинг муомалада бўлиш соҳасига таркибида қимматбаҳо металлар ҳамда қимматбаҳо тошлар бўлган ер қаъри участкаларини геологик жиҳатдан ўрганиш ва қидириш, ушбу металлар ҳамда тошларни қазиб олиш, ишлаб чиқариш, қимматбаҳо металлар билан боғлиқ операциялар мажмуини амалга ошириш киради.
Энг яхши секторлар пул мукофотлари билан рағбатлантирилади
Ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича секторлар фаолияти самарадорлигини аниқлаш учун баҳолаш тизими жорий этилади.
Нодавлат ОТМ учун давлат буюртмаси қандай шакллантирилади
Нодавлат ва хорижий олий таълим муассасалари ҳамда уларнинг филиалларига давлат буюртмаси параметрларини шакллантириш тартиби лойиҳаси ҚҲТБТ порталида муҳокама учун жойлаштирилди.
Умумий овқатланиш ва туризмга қатор имтиёзлар тақдим этилди
Чора-тадбирлар коронавирус пандемияси даврида умумий овқатланиш ва туризм соҳаларида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган.
Юк операциялари: янги қоидалар
Божхона назорати остидаги товарларга нисбатан юк операцияларини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
ҚҚС суммаларини ҳисобга олишнинг янги тартиби жорий этилади
Президент томонидан 24 август куни “Қўшилган қиймат солиғи маъмуриятчилигини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Меҳнат ва ижтимоий муносабатлар академияси ташкил этилди
У замонавий инновацион ва илмий-педагогик технологияларни, фан ва техниканинг энг сўнгги ютуқларини қўллаган ҳолда, меҳнат ва ижтимоий муносабатлар соҳасида талаб юқори бўлган касблар, йўналишлар ва мутахассисликлар бўйича малакали кадрларни тайёрлаш билан шуғулланади.
Интеллектуал мулкка бўлган ҳуқуқларни бузишда етказилган зарар қандай қопланади
Интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни бузиш натижасида ҳуқуқ эгаларига етказилган ҳақиқий зарар ва бой берилган фойдани аниқлаш ҳамда қоплаш тўғрисидаги низом лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилди.