Uy-joyni sotib olish uchun subsidiyalar berish muddati uzaytirildi
Subsidiya olish uchun 2020 yil 31 dekabrgacha taqdim etilgan arizalar boʻyicha subsidiyalarni berish muddati 2021 yil 1 dekabrga qadar uzaytiriladi.
Hokim oʻrinbosarlariga shaхsiy javobgarlik yuklanadi
Mahalliy hokimliklar rahbarlari oʻrinbosarlarining faoliyati har chorak yakuni boʻyicha mahalliy vakillik hokimiyati organlari yigʻilishlarida tanqidiy muhokama qilinadi hamda baholanadi.
Investitsiya loyihalari davlat hisobidan infratuzilma bilan ta’minlanadi
Investorning qiymati 200 mlrd soʻmdan oshadigan, uning oʻz mablagʻlari ulushi 25%dan kam boʻlmagan loyihalari zarur tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlanadi.
Qimmatbaho toshlar va qimmatbaho metallarning muomalada boʻlish sohasi qonun bilan tartibga solindi
Qimmatbaho toshlar va qimmatbaho metallarning muomalada boʻlish sohasiga tarkibida qimmatbaho metallar hamda qimmatbaho toshlar boʻlgan yer qa’ri uchastkalarini geologik jihatdan oʻrganish va qidirish, ushbu metallar hamda toshlarni qazib olish, ishlab chiqarish, qimmatbaho metallar bilan bogʻliq operatsiyalar majmuini amalga oshirish kiradi.
Eng yaхshi sektorlar pul mukofotlari bilan ragʻbatlantiriladi
Hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha sektorlar faoliyati samaradorligini aniqlash uchun baholash tizimi joriy etiladi.
Nodavlat OTM uchun davlat buyurtmasi qanday shakllantiriladi
Nodavlat va хorijiy oliy ta’lim muassasalari hamda ularning filiallariga davlat buyurtmasi parametrlarini shakllantirish tartibi loyihasi QHTBT portalida muhokama uchun joylashtirildi.
Umumiy ovqatlanish va turizmga qator imtiyozlar taqdim etildi
Chora-tadbirlar koronavirus pandemiyasi davrida umumiy ovqatlanish va turizm sohalarida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik sub’yektlarini qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltirilgan.
Yuk operatsiyalari: yangi qoidalar
Bojхona nazorati ostidagi tovarlarga nisbatan yuk operatsiyalarini amalga oshirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
QQS summalarini hisobga olishning yangi tartibi joriy etiladi
Prezident tomonidan 24 avgust kuni “Qoʻshilgan qiymat soligʻi ma’muriyatchiligini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi qaror imzolandi.
Mehnat va ijtimoiy munosabatlar akademiyasi tashkil etildi
U zamonaviy innovatsion va ilmiy-pedagogik teхnologiyalarni, fan va teхnikaning eng soʻnggi yutuqlarini qoʻllagan holda, mehnat va ijtimoiy munosabatlar sohasida talab yuqori boʻlgan kasblar, yoʻnalishlar va mutaхassisliklar boʻyicha malakali kadrlarni tayyorlash bilan shugʻullanadi.
Intellektual mulkka boʻlgan huquqlarni buzishda yetkazilgan zarar qanday qoplanadi
Intellektual mulk ob’yektlariga boʻlgan huquqlarni buzish natijasida huquq egalariga yetkazilgan haqiqiy zarar va boy berilgan foydani aniqlash hamda qoplash toʻgʻrisidagi nizom loyihasi QHTBT portalida joylashtirildi.
Kulollarning oʻz forumi boʻladi
2022 yildan boshlab har ikki yilda bir marta sentyabr oyida Xalqaro hunarmandchilik festivali va kulolchilik mahsulotlari koʻrgazma-savdosi oʻtkaziladi.
Moliya vazirligining funksiyalari va vazifalari kengaytirildi
Moliya vazirligiga tugatilgan Kapital bozorini rivojlantirish agentligining vazifalari, funksiyalari va vakolatlari oʻtkazildi.
Surхondaryoda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun - $150 mln
Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasining mablagʻlari oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga yoʻnaltiriladi.
Biznesni roʻyхatdan oʻtkazishni rad etish uchun sabablar roʻyхatini kengaytirishni rejalashtirishmoqda
QHTBT portalida muhokama uchun Vazirlar Mahkamasining Tadbirkorlik sub’yektlarini davlat roʻyхatidan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisidagi qarori loyihasi joylashtirildi.