Қурилиш чиқиндиларини утилизация қилиш муаммоси қандай ҳал этилади
Қурилиш чиқиндилари биринчи навбатда тегишли технология ва қувватларга эга корхоналар томонидан қайта ишланиши керак.
Доимий яшаш ва вақтинча бўлиш жойлари бўйича рўйхатга олишга доир қандай ўзгартиришлар киритилди
Президентнинг Фармони билан Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни рўйхатга олиш, айбланувчи ёки судланувчи шахсларнинг ҳужжатларини алмаштиришга тааллуқли айрим НҲҲга ўзгартиришлар киритилди.
Президент томонидан афв этиш тартиби тасдиқланди
Президент маҳкумнинг ёки жазони ўтаб бўлган шахснинг афв этишни сўраб ёзган илтимосномаси мавжуд ёки мавжуд эмаслигидан қатъи назар, ўз ташаббуси билан исталган маҳкумни ёки жазони ўтаб бўлган шахсни афв этиши мумкин.
Давлат дастури, давлат тили, йўл ҳаракати қоидалари ва Халқлар дўстлиги куни
Ушбу ва бошқа масалалар Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида муҳокама қилинди.
Суд қарорларини қайта кўриб чиқиш юзасидан Олий суд тушунтириш берди
Суд қарорлари устидан назорат тартибида шикоят бериш институтининг тугатилиши, суд қарорлари устидан апелляция ва кассация тартибида шикоят бериш тартиби ўзгартирилиши муносабати билан судлар нимага эътибор беришлари лозим.
Давлат харидлари тартиб-таомили ўзгартирилади
Давлат харидларини амалга оширишда харид қилиш тартиб-таомилларини ташкил этиш жараёнларини ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда янада такомиллаштириш чоралари тақдиқланди.
Деҳқонлар ва томорқа ер эгалари молиявий қўллаб-қувватланади
Молия вазирлиги томонидан ажратиладиган 200 млрд сўм «Томорқа хизмати» МЧЖлар, фермер ва деҳқон хўжаликлари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, томорқа ер эгаларини молиявий таъминлашга йўналтирилади.
Қайта баҳолаш ва амортизация - 2021 йилдаги ўзгартиришлар
2021 йил 1 январдан бошлаб асосий воситаларни мажбурий қайта баҳолаш бекор қилинди. Бу фойда солиғига қандай таъсир қилади?
Халқ таълими соҳасида узлуксиз касбий ривожлантириш жорий этилади
Ҳар бир халқ таълими ходимининг электрон портфолиоси шакллантирилади ва унга ходимнинг касбий ривожланиш натижалари ва ўзлаштирган ўқув дастурлари тўғрисидаги маълумотлар киритилади.
Солиқни ҳисоблашда бозор қийматидан фойдаланиш режалаштирилмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг «Солиқ базасини аниқлашда товарларнинг (хизматларнинг) нархини бозор қийматидан келиб чиққан ҳолда белгилаш чоралари тўғрисида»ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
norma.uz портали 2021 йил 1 февралдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар шарҳини тақдим этади.
Ўзбекистон ва Германия: махфий ахборотни алмашиш соҳасида ҳамкорлик
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Германия Федератив Республикаси Ҳукумати ўртасида махфий ахборотни алмашиш ва ўзаро муҳофаза қилиш тўғрисидаги битим тасдиқланди.
Давлат чегарасини қўриқлаш кучайтирилади
Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинларига кўмаклашувчи «Чегара посбонлари» отрядлари тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Иккита янги жамғарма ташкил этилади
Уларнинг фаолияти Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академияси ва Мудофаа вазирлиги Ахборот-коммуникация технологиялари ва алоқа ҳарбий институтининг илмий-тадқиқот фаолиятини ривожлантиришга йўналтирилади.
Давлат-хусусий шериклик соҳасида қандай ўзгартиришлар амалга оширилади
Хусусан, истисно ҳолатларда ДХШни амалга ошириш учун реализация қилинадиган товарлар (ишлар, хизматлар) нархларининг чет эл валюталарига ва шартли бирликларга боғланишига йўл қўйилади.
Сайлов қонунчилигига тузатиш киритилади
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар сайлов қонунчилиги такомиллаштирилиши муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар.
Қачон жамоа моддий жавобгарлиги белгиланиши мумкин
Компания дўкон очяпти, унда бир вақтнинг ўзида бир нечта сотувчи ишлайди. Иш берувчи барча қимматликлар сотувчиларга бир йўла ишониб топширилаётганлиги сабабли уларнинг ҳар бирига якка тартибдаги моддий жавобгарликни юклай олмайди.
Фитосанитар дала назорати қандай ўтказилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган низом билан, хусусан, ўсимликлар карантини давлат инспекторлари юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳудудига монеликсиз кириш ва дастлабки ўрганишни амалга оширишга ҳақли эканлиги белгиланган.
Ёшларга оид давлат сиёсати концепцияси тасдиқланди
Унинг асосида Концепция БМТнинг «Ёшлар–2030» стратегиясида белгиланган «Ёшлар манфаатларини кўзлаб, улар билан ишлаш» умумий тамойили ётади.
Қандай товарлар импортига акциз бекор қилинди ва бунинг нархларга таъсири
Ўзбекистон билан МДҲга аъзо давлатлар ўртасида эркин савдо зонасини қўллаш тўғрисидаги баённомага мувофиқ 2020 йил 31 декабрда Ўзбекистон томонидан маҳаллий ишлаб чиқариладиган ва олиб келинадиган товарларга акциз солиғи ставкаларини унификациялаш учун қабул қилинган ўтиш даврининг муддати тугади. Бу нархларга қандай таъсир кўрсатади?
Ҳосилдор ер майдонлари маркировкаланади
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг халқаро стандартларга мувофиқлигини таъминлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси органик ер майдонларига белги ва кўрсаткичлар ўрнатиш тартибини белгилади.
ТИВ ҳузуридаги Таржимонлар бюроси тузилмасига ўзгартиришлар киритилади
Бюронинг бошқарув ходимларига нисбатан ТИВ марказий аппаратида тегишли лавозимлар учун белгиланган иш ҳақи ва моддий рағбатлантириш шартлари қўлланилади.
172 та маданият объекти тадбиркорларга берилади
Объектлар маданият ва санъат соҳасидаги фаолият турини сақлаб қолиш шарти билан давлат-хусусий шериклик асосида берилади.
ДБҚ кинология хизмати такомиллаштирилади
Бошқалар қаторида наслчилик ишларини самарали олиб боришни назарда тутадиган божхона органларининг кинология хизмати концепцияси тасдиқланди
Судьяларга пенсия тайинлаш тартиби ўзгартирилди
Судьялар ва уларнинг оила аъзолари пенсия таъминоти шартлари, меъёрлари ҳамда тартиби тўғрисидаги низомга қўшимчалар киритилди.
Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманининг юрисдикция ҳудуди белгиланди
Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳри чегараларининг ўзгартирилиши муносабати билан Жиноят ишлари бўйича Янгиҳаёт туман суди ташкил этилади.
Ўрмон хўжалиги соҳаси қайта ташкил этилади
Президент томонидан 21 январь куни «Ўрмон хўжалиги соҳасида илм-фанни ривожлантириш ва илмий-тадқиқот ишларини рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор имзоланди.