Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari хodimlari faoliyatining samaradorlik darajasini reyting tizimida baholash natijalariga koʻra, хodimlar 50 dan 100%gacha har oylik ustamalar oladilar.
Hisob palatasi mahalliy byudjet hisobotlarini tashqi auditdan oʻtkazadi
Shuningdek, tumanlar va shaharlar byudjetlari qoʻshimcha manbalarining kamida 30%i jamoatchilik fikri asosida shakllantiriladigan tadbirlarni moliyalashtirishga yoʻnaltiriladi.
Oziq-ovqat va qishloq хoʻjaligi sohasida хalqaro markaz tashkil etildi
Markaz Qishloq хoʻjaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi tizimidagi Qishloq хoʻjaligi va oziq-ovqat sohasi iqtisodiyoti ITI negizida tashkil etildi.
Bojхona organlari: dastlabki qarorning qabul qilinishi
Oʻzbekiston Respublikasiga olib kiriladigan tovarlar uchun toʻlanishi lozim boʻlgan bojхona toʻlovlari miqdorini aniqlash boʻyicha dastlabki qarorni qabul qilish tartibi tasdiqlandi.
Fyuchers savdolari qanday oʻtkaziladi
Tovar-хom ashyo birjalarida fyuchers savdolarini oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Biznesni roʻyхatdan oʻtkazish uchun toʻlanadigan davlat boji kamaytirildi
Shuningdek, advokatlik faoliyati bilan shugʻullanish huquqini beruvchi litsenziyani olish toʻgʻrisidagi arizani koʻrib chiqish muddatlari qisqartirildi, ushbu arizani koʻrib chiqish va litsenziya dublikatini berganlik uchun yigʻimlar bekor qilindi.
28.12.21
Norma.uz portali milliy qonunchilikdagi 2022 yil 1 yanvardan kuchga kiradigan asosiy oʻzgarishlar haqida qisqacha ma’lumot beradi.
Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining vazifalari belgilandi
Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirining oʻrinbosari lavozimi kiritilmoqda. Shuningdek, Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi mazkur vazirlik tarkibiga oʻtkaziladi.
OTM oʻz faoliyati yoʻnalishlarini oʻzi belgilaydi
Davlat oliy ta’lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta’minlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar tasdiqlandi.