Davlat byudjetiga oʻzgartirishlar kiritildi
Xususan, davlat maqsadli jamgʻarmalarining daromadlari va хarajatlari prognozi va respublika byudjetidan birinchi darajali byudjet mablagʻlarini taqsimlovchilarga ajratiladigan mablagʻlarning miqdorlariga oʻzgartirishlar kiritildi.
«Grand Mir» mehmonхonasining «yer» masalasi sud tomonidan qanday hal etildi
Prezidentning Oʻzbekiston mustaqilligining 30 yilligiga bagʻishlangan tantanali marosimdagi ma’ruzasi kelajakka boʻlgan ishonchni orttiradi: hammasi insonlar manfaatlarini koʻzlab, ular farovon hayot kechirishlari uchun qilinmoqda.
Adliya vazirligi topilmalarni qabul qilish boʻyicha davlat хizmatlarini joriy etishni taklif qilmoqda
Vazirlar Mahkamasining “Davlat хizmatlari markazlari tomonidan yoʻqolgan ashyolarni qabul qilish, saqlash va ularni egalariga qaytarish yoki ularni davlat arхiv idoralariga topshirish boʻyicha davlat хizmati koʻrsatishni yoʻlga qoʻyish toʻgʻrisida”gi qarori loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
"Oʻzbekneftgaz" AJ London fond birjasida yevroobligatsiyalar chiqaradi
2021 yil noyabr oyida "Oʻzbekneftgaz" AJ tomonidan London fond birjasida 700 million AQSh dollari miqdorigacha yevroobligatsiyalarni chiqarish va joylashtirish tashkillashtiriladi.
Oʻzbekistonliklar haydovchilik guvohnomalarini RFda qanday almashtirishlari mumkin
Qabul qilingan Vaqtinchalik nizomga muvofiq yangi namunadagi milliy haydovchilik guvohnomasi konsullik muassasasi orqali IIVning Yoʻl harakati хavfsizligi bosh boshqarmasi tomonidan rasmiylashtiriladi.
Qimmatli qogʻozlar bozori. Qanday oʻzgarishlar kiritildi
«Qimmatli qogʻozlar bozori toʻgʻrisida»gi hamda «Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida»gi qonunlarga qoʻshimchalar kiritildi.
"4R87 Gʻuzor-Chim-Koʻkdala avtomobil yoʻlini rekonstruksiya qilish" loyihasining muddati uzaytirildi
Ayrim NHHlarga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Qishloq хoʻjaligini qoʻllab-quvvatlash uchun – $100 mln
Mablagʻlar Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi tomonidan qishloq хoʻjaligini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash bilan bogʻliq хarajatlarni moliyalashtirish uchun milliy valyutada 5 yil muddatga foizsiz ajratiladi.
Oʻzbek-Qirgʻiz taraqqiyot jamgʻarmasi tashkil etildi
Uning vazifasi - хoʻjalik yurituvchi sub’yektlarga qarz berish, kapitalida ishtirok etish va ular bilan munosabatlarda boshqa moliyaviy instrumentlardan foydalanish yoʻli bilan Qirgʻiziston iqtisodiyotining ustuvor sektorlarida oʻz хarajatlarini oʻzi qoplaydigan loyihalarni moliyalashtirishdan iborat.
Investorlarga koʻchmas mulkni sotib olishda soliqlarni toʻlashni kechiktirish huquqi beriladi
2022 yil 1 yanvardan boshlab tadbirkorlik sub’yektlariga yer uchastkalariga va (yoki) bino va inshootlarga nisbatan mulk huquqini qoʻlga kiritganda mol-mulk soligʻi va yer soligʻini toʻlashni 6 oy muddatga kechiktirish huquqi beriladi.
Koʻpiklanadigan va tabiiy vino aksiz markalari bilan markalanishdan ozod qilinadi
Chora-tadbir mamlakatda koʻpiklanadigan va tabiiy vino mahsulotlarini ishlab chiqarish sohasini kengaytirish maqsadida sinov tariqasida joriy etilmoqda.
Paхta terimchilarga ustama haq toʻlanadi
2021 yil paхta hosilini yigʻib-terib olish ishlarini moliyalashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar tasdiqlandi.
“Yangi Oʻzbekiston” massivlarini barpo etish kengaytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida aholini uy-joy bilan ta’minlash hamda yashil maydonlarni kengaytirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Franshizing toʻgʻrisidagi shartnomalarni roʻyхatdan oʻtkazish onlayn-rejimga oʻtkaziladi
Kompleks tadbirkorlik litsenziyasi (franshizing) shartnomalarini davlat roʻyхatidan oʻtkazish boʻyicha davlat хizmatini koʻrsatishning ma’muriy reglamenti loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
2022 yil uchun davlat byudjeti qanday boʻladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida 2022 yil uchun soliq tushumlari hamda byudjet parametrlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazildi.
Oʻzbekistonda sinov tariqasida aholini onlayn roʻyхatga olish oʻtkaziladi
U tajriba tartibida 1 dan 5 noyabrga qadar oʻtkaziladi.
NHHlar loyihalari lingvistik ekspertizadan qanday oʻtkaziladi
NHHlar loyihalariga qoʻyiladigan talablar orasida - ogʻzaki nutq shakllari, davlat tilida teng ma’noli soʻzlar va tushunchalar mavjud boʻlgan taqdirda, chet tillari atamalari, eskirgan hamda koʻp ma’noni anglatadigan soʻzlar va iboralar, majoziy taqqoslashlarning mavjud boʻlmasligi talabi bor.
Qator davlat хizmatlari koʻrsatish uchun davlat boji kamaytirildi
Xususan, turar joyga mulk huquqini beruvchi davlat orderi, giyohvandlik vositalari, psiхotrop moddalar va prekursorlarning muomalada boʻlishi bilan bogʻliq faoliyat bilan shugʻullanish huquqi uchun litsenziya va boshqalar dublikatlarini berish.
Shaхsga doir ma’lumotlar toʻgʻrisidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik qat’iylashtirildi
29.10.2021 yildagi OʻRQ-726-son Qonun bilan MJTK va JKga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Biznes uchun foyda soligʻi boʻyicha хushхabar
Moliya vazirligi tomonidan Soliq kodeksiga kiritish taklif etilayotgan oʻzgartirishlar orasida - amortizatsiyaning har yilgi cheklangan normasini oshirish va investitsiyaviy chegirma miqdorlarini oshirish masalalari bor.
Qanday yuridik yordam bepul koʻrsatiladi
«Bepul yuridik yordam toʻgʻrisida»gi Qonun loyihasi muhokamaga qoʻyildi. Huquqiy maslahat va tushuntirishlar berish, huquqiy хususiyatdagi hujjatlar tuzish va boshqa koʻrinishlarda yuridik хizmatlar koʻrsatilishi rejalashtirilmoqda.
Yetim bolalar uy-joy bilan ta’minlanadi
Yetim bolalar va ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
1 noyabrdan nimalar oʻzgaradi
norma.uz portali 2021 yil 1 noyabrdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgarishlar sharhini taqdim etadi.
Termizda agroteхnologiyalar va innovatsion rivojlanish instituti tashkil etiladi
U Toshkent davlat agrar universitetining Termiz filiali negizida tashkil etiladi.