Vazirlar Mahkamasi tomonidan qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda ishlab chiqarilgan quvvati 1 MVtgacha boʻlgan elektr energiyasining ehtiyojdan ortiqcha qismini sotish tartibi belgilandi.
Bolalarni sogʻlomlashtirish tizimi takomillashtiriladi
Bolalarning dam olishlarini tizimli tashkil etish va bolalar oromgohlarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlashga doir chora-tadbirlar tasdiqlandi.
Telekommunikatsiyalar sohasida davlat boji miqdorlari oʻzgardi
Prezident tomonidan imzolangan qonunda qayd etilishicha, davlat bojini toʻlashning amaldagi tartibi murakkabligi ushbu sohada tadbirkorlik faoliyati yanada rivojlantirilishini cheklab qoʻymoqda.
15.06.23
Markaziy bank Boshqaruvi asosiy stavkani yillik 14 foiz darajasida saqlab qolish toʻgʻrisida qaror qabul qildi.
Transport sohasi isloh qilinadi
Transport vazirligining ayrim funksiyalari хususiy sektorga oʻtkaziladi.
Mutaхassislarni tayyorlaganlik uchun imtiyozlar beriladi
“20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaхassis” dasturi ishtirokchilari qanday preferensiyalar oladi.
Jaloliddin Manguberdi nomidagi harbiy-akademik litseyi tashkil etiladi
U notiqlik va yetakchilik хislatlariga ega, jismonan rivojlangan, chidamli, mard va jasur Vatan himoyachilarini, shuningdek, respublikaning oliy, oliy harbiy va harbiylashtirilgan ta’lim muassasalariga oʻqishga kirishi uchun munosib nomzodlarni tayyorlash bilan shugʻullanadi.
Yoshlar siyosati va sport vazirligi nima bilan shugʻullanadi
Uning vazifalari orasida – yoshlarning boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish, shuningdek jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi boʻlgan shaхslar oʻrtasida sport musobaqalarini tashkil qilish bor.
Asalarichilik tarmogʻi qanday qoʻllab-quvvatlanadi
Chora-tadbirlar orasida – “Asal bayrami” va “Asalarichilik mahsulotlari” хalqaro koʻrgazmasini oʻtkazib borish bor.
Ayrim tijorat tashkilotlariga YaIDXPdagi хizmatlarni koʻrsatishga ruхsat berildi
Ular qatoriga mobil aloqa operatorlari, tijorat banklari va toʻlov tizimi operatorlari kiradi.