28.12.2017 йилдаги ЎРҚ-451-сон Қонун билан «Келажак бунёдкори» медали тўғрисидаги низом ва унинг тавсифи тасдиқланди
Ўзбекистонда янги дарахтзорлар пайдо бўлади
Вазирлар Маҳкамасининг 20.12.2017 йилдаги 1004-сон «Сув хўжалиги объектлари бўйларида иҳота ва дарахтзорлар барпо этиш ҳамда ҳудудларни ободонлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори эълон қилинди
2018 йил учун Давлат дастури лойиҳаси 5 январгача ишлаб чиқилади
Президентнинг 28.12.2017 йилдаги Ф-5155-сон фармойиши билан “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили» йилида Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш бўйича Давлат дастури лойиҳасини тайёрлаш бўйича Йиғма ишчи гуруҳ ташкил этилди
BIR.UZ тизими бўйича биринчи имтиҳон сессияси қандай ўтди
16-17 декабрь кунлари «Норма» профессионал ривожланиш марказида BIR.UZ бухгалтерлар малакасини баҳолаш тизими бўйича илк имтиҳонлар бўлиб ўтди. Уларнинг қандай ўтгани, бунда муаммолар юзага келгани ёки йўқлиги хусусида ПРМ директори Мўмин Хуррамович Ашуров билан суҳбатлашдик
Ўзбекистонда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажмлари оширилади
2017 йил 26 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси томонидан “Ўзқурилишматериаллари” АЖ раисининг “Қурилиш материаллари, маҳсулотлари ишлаб чиқарилишининг ҳолати ва истиқболлари тўғрисида”ги ахбороти эшитилди
5 кунлик янги йил таътили ва 2018 йил учун қўшимча дам олиш кунлари
Президентнинг 28.12.2017 йилдаги ПФ–5290-сон «2018 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида»ги Фармони имзоланди
Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги доимий прописка қилиш тўғрисида илтимоснома киритиши мумкин
Вазирлар Маҳкамасининг 25.12.2017 йилдаги 1019-сон қарори билан Раҳбарлари ходимларни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиш тўғрисида илтимоснома киритиши мумкин бўлган давлат ҳокимияти органлари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, республика аҳамиятига молик бошқа давлат ташкилотлари Рўйхатига ўзгартиришлар киритилди
Чегара назорати қандай тартибда ўтказилади
Вазирлар Маҳкамасининг 21.12.2017 йилдаги 1007-сон «Ўзбекистон Республикасининг Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида чегара, божхона, санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назоратини ташкил этиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида»ги қарори эълон қилинди
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги 13 йўналиш бўйича баҳоланади
Вазирлар Маҳкамасининг 18.12.2017 йилдаги 993-сон қарори билан Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги фаолиятининг самарадорлигини баҳолаш мезонлари тўғрисидаги низом тасдиқланди
Ўзбекистон амалий санъат ва ҳунармандчилик тарихи давлат музейи ташкил этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 20.12.2017 йилдаги 1003-сон «Ўзбекистон амалий санъат ва ҳунармандчилик тарихи давлат музейини ташкил этиш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди
Техник кўрикдан ўтказиш учун янги тарифлар 2018 йил 15 январгача жорий этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 22.12.2017 йилдаги 1010-сон “Транспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори эълон қилинди
Тошкентда авиакосмик инжиниринг соҳасидаги мутахассислар тайёрланади
Вазирлар Маҳкамасининг 19.12.2017 йилдаги 996-сон қарори билан Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетида авиакосмик инжиниринг соҳасидаги кадрлар тайёрлашни ташкил этиш кўзда тутилган
Экспорт контракти ўзида нимани сақлаши керак
Вазирлар Маҳкамасининг 21.12.2017 йилдаги 1006-сон қарори билан Экспорт контрактларини рўйхатдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низом тасдиқланди
Ўзбекистонда болалар ногиронлиги камайтирилади
Президент 25.12.2017 йилдаги “2018-2022 йиллар даврида болаларда туғма ва ирсий касалликларни барвақт аниқлаш Давлат дастури тўғрисида”ги қарорни имзолади
2018 йил учун статистика ҳисоботи шакллари тасдиқланди
Давлат статистика қўмитасининг қарори (АВ томонидан 19.12.2017 йилда 2956-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан 2018 йил учун давлат статистика ҳисоботи шакллари тасдиқланди
BIR.UZ бухгалтерлар ва иш берувчиларга ёрдам беради
Савдо-саноат палатасида мамлакатимизнинг ихтиёрий сертификатлаш дастури — BIR.UZ бухгалтерлар малакасини баҳолаш тизимининг тақдимоти бўлиб ўтди. Тадбирда ССП, Тошкент давлат иқтисодиёт университети, Тошкент молия институти, «Норма» профессионал ривожланиш маркази вакиллари ҳамда амалиётчи бухгалтерлар ва ОАВ вакиллари иштирок этишди