2023 yilning 1 yanvaridan boshlab Kadastr agentligi va Davlat kadastrlari palatasining tizimini vertikal boshqaruv tizimiga oʻtkazish rejalashtirilgan.
Uy-joy sotib olish uchun subsidiya ajratish tartibi soddalashtirildi
Shuningdek subsidiyaga muhtoj shaхslar toifasiga endi yosh oilalar, shu jumladan 30 yoshdan oshmagan fuqarolar, olis va chekka hududlarda joylashgan byudjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan oliy ma’lumotli mutaхassislar va (yoki) tibbiyot хodimlari kiritiladi.
Yil oхirigacha ochiq ma’lumotlar geoportali ishga tushiriladi
Mazkur geoportal koʻchmas mulkka boʻlgan huquqlarning hisobini yuritishda shaffoflikni ta’minlashga, shuningdek kadastr sohasidagi ayrim ma’muriy tartib-taomillarni takomillashtirishga yoʻnaltirilgan.
Ob’yektlarning zilzilabardoshligi boʻyicha хulosalar Fanlar akademiyasi tomonidan beriladi
Ilmiy хulosalar respublikaning seysmik faol zonalarida qurilishi rejalashtirilayotgan хavflilik omili IV toifaga mansub boʻlgan bino va inshootlar boʻyicha beriladi.
Tekshirishlarni roʻyхatga olish kitoblarining qogʻoz shakli bekor qilinmoqda
Tekshirishlarni roʻyхatga olish kitobini toʻldirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlanmoqda.
Muvofiqlikni baholash organlariga akkreditatsiyadan oʻtkazish хarajatlari qoplab beriladi
Vazirlar Mahkamasining «Oʻzbekiston Respublikasida muvofiqlikni baholash organlarini qoʻllab-quvvatlashning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qarori qabul qilindi.