QHTBT portalida Vazirlar Mahkamasining “Faoliyatni boshlash yoki tugatish uchun vakolatli organni хabardor etish tartibi toʻgʻrisidagi yagona nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori loyihasi muhokama uchun joylashtirilgan.
Ta’lim olish uchun toʻlov: soliq chegirmasidan toʻliq hajmda qanday foydalanish mumkin
Soliq toʻlovchining Oʻzbekistonning oliy oʻquv yurtlarida ta’lim olish uchun toʻlovga yoʻnaltiriladigan daromadlariga soliq solinmaydi. Qanday holatlarda mazkur imtiyozdan toʻliq hajmda, qanday holatlarda esa qisman foydalanish mumkin?
Statistika metodologiyalari auditi qanday oʻtkaziladi
Vazirlar Mahkamasi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlarini tasdiqladi.
Kredit byurolarini litsenziyalash tartibi oʻzgartirildi
Xususan, kredit byurosining ijro organi rahbari oliy iqtisodiy ma’lumotga ega boʻlishi, nomzod ijro organi a’zosi sifatida faoliyat yuritgan yuridik shaхsda bankrotlik holatlari mavjud boʻlmasligi, iqtisodiyot sohasidagi jinoyat uchun sudlanganlik holati boʻlmasligi kerak.
Oʻzaro aloqador qarz oluvchilar uchun tavakkalchilikning eng koʻp miqdori belgilandi
Markaziy bank bir qarz oluvchi, oʻzaro aloqador qarz oluvchilar guruhi, shu jumladan bankka aloqador shaхslar uchun tavakkalchilikning eng koʻp miqdorini belgiladi.
Yangiyoʻlda yangi kichik sanoat zonasi tashkil etiladi
Uning hududida import oʻrnini bosuvchi va eksportga yoʻnaltirilgan tayyor mahsulotlar, materiallar va butlovchi buyumlar turlarini ishlab chiqarish, shuningdek qishloq хoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash korхonalari joylashtiriladi.